İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Bugün Kendinize Bir İyilik Yapın Sigarayı Bırakın!

Sigara ve Diş Sağlığı, Sigarayı Bırakma Yolları

Her yıl doğumdan 5 yaşına kadar 1500 çocuğun, anne-babası sigara içtiği için hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz? Pasif sigara içimine maruz kalanların oranı ülkemizde yüzde 75 seviyesinde. Çocuklar da pasif içiciler arasında başı çekiyor. Akciğerleri henüz gelişmekte olan ve yetişkinlerden daha fazla ve hızlı nefes alıp veren çocuklar için sigaranın yıkıcı etkisi daha fazla olmaktadır. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında sigaranın zararlarından sadece bir bölümüne değindik;

 

Solunum Yolu Hastalıkları Yüzde 70 Artıyor

Sigara dumanı bakterileri burun ve boğaza taşıyan önemli bir araç. Aynı zamanda savunma mekanizmasında etkili olan burun tüycüklerinin hareketini azaltıyor ve virüslerin girişlerini kolaylaştırıyor. Anne ya da babası sigara içen, sigara dumanına maruz kalarak 'pasif sigara içicisi' olan bebek ve çocuklarda; soğuk algınlığı, orta kulak enfeksiyonları, bronşit, bademcik iltihapları, astım, zatürre gibi solunum yolu hastalıkları; anne ya da babası sigara içen çocuklarda 6 kat daha fazla görülüyor. Her iki ebeveyni sigara içen çocuklarda solunum yolu hastalıkları yüzde 70 daha fazla yaşanıyor.

 

Sigara İçmek Diş Kaybına Sebep Oluyor!

Bilim insanları tütünün, diş iliğinde iltihaba neden olan belirli bakteri türlerinin çoğalmasına yol açtığını kaydetti

Sigaranın, sadece kalp ve akciğer rahatsızlıkları ile kansere neden olmadığı, dişlere de zarar verdiği açıklandı. Alman Rheinische Post gazetesinin ABD’de yayımlanan diş sağlığı dergisi “Journal of Periodontology”ye dayanarak verdiği habere göre, Amerikan Diş eti Hastalıkları Akademisi’nde (AAP) görevli bilim adamları, 21 ila 92 yaşlarında puro veya pipo içen 705 kişi üzerinde araştırma yaptılar. Tütünün, diş iliğinde iltihaba neden olan belirli bakteri türlerinin çoğalmasına yol açtığını kaydeden bilim adamları, puro veya pipo içme alışkanlığı olanların yüzde 17,6’sinde diş kökü çevresi iltihabına rastladılar. Bu oranın, puro veya pipo içmeyenlere göre 3 kat daha fazla olduğunu kaydeden bilim adamları, puro veya pipo içen kişilerin ortalama 4 dişini kaybettiğini tespit ettiklerini belirttiler. AAP’nin Başkanı Michael McGuire, araştırmayı değerlendirirken, “Sigara içen hastalarıma her zaman, ileride dişsiz gülümsemek zorunda kalabileceklerini hatırlatıyorum” dedi. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

 

Sigara İçmek Diş kaybının En Önemli Nedeni!

Şeker ve çikolata gibi tatlı besinlerin çocuklarda dişlere verdiği zararın benzerini sigaranın yetişkinlerde yol açtığını belirten bilim adamları, sigaranın diş etlerine yeterince kan gitmesini engelleyerek diş sağlığını bozduğunu söylediler.

Sonuçları Journal of Dental Research adlı dergide yer alan araştırma, diş sağlığını en çok gözardı edenlerin 20-30 yaşları arasındaki genç erkekler olduğunu ortaya koydu.

Araştırmayı gerçekleştiren Newcastle Üniversitesi bilim adamlarından Dr. Mark Pearce, yetişkinlere ağız sağlıklarını koruyabilmek için sigarayı bırakmaları çağrısında bulundu. (Bakınız, Sigara ve Ağız Sağlığı)