İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Kömürle Diş Beyazlatma Yöntemi Zararlı Mı?

Kömürle Diş Beyazlatma Zararlı mı? Ankara Diş Beyazlatma

Estetik bir gülüşün ilk şartı olan diş beyazlatma ile kulaktan dolma yöntemlerin zararlı olduğnu anlatan Estetik Diş Hekimi Mehmet Derici, sosyal medyada son dönemde yayılan kömürle diş beyazlatma uygulamalarının tehlikelerine dikkat çekti.

Klinikte diş beyazlatmanın inceliklerine dikkat çeken Diş Hekimi Dr.Dt. Mehmet Derici, sosyal medyada daha popüler olan karbonat, çilek, limon, muz kabuğu vb… yöntemlerle birlikte kömür ile beyazlatmanın da sonuçları laboratuvar ortamında gerçekliği kanıtlanmamış uygulamalar olduğu  dişlere çok büyük zararlar verebileceğinin altını çizdi:

Dişin yapısı incelendiğinde mine, dentin ve pulpa olarak üç tabakadan oluşmaktadır. Mine tabakası dişteki en dış tabaka olup, dişe pürüzsüzlük ve beyazlık verir. Mine tabakası çok sert ve dayanıklı olamasına rağmen bahsettiğimiz yanlış uygulamalar ile zedelenebilmektedir. Mine tabakasında meydana gelen aşınmalar minenin yaptığı koruma görevini bozarak, dişin daha çok leke tutup sararmasına neden olur. Aktif kömür ile beyazlatmayı uygulayanlar ise mine tabakasına ciddi oranda zarar verebilmektedirler. Sonuçları genellikle kötü olan ve diş hekimi denetiminde olmayan bu tip kontrolsüz uygulamalar yerine klinikte yapılan lazer diş beyazlatmalar tercih edilmelidir. Tabi ilk öncelik dişleri doğru fırçalama ve sarartma etkisi yapan yiyeceklerden sonra ağzı su ile çalkalayarak önlem almaktır. (Bakınız, Zoom Diş Beyazlatma)

 

Kömürün İnsan Vücuduna Zararları

Kömürle diş beyazlatmada bahsedilen aktif karbonun kömür olmadığını söyleyen Dr.Dt. Mehmet Derici, “Kömür toksisitesi yüksek olduğundan dişlerle birlikte insan vücuduna çok zararlı bir maddedir. Aktif karbon kömür içeriğinin bir kısmı denilebilir ancak aktif karbon yönteminde kömürle diş beyazlatma çok yanlıştır. Kömürle yapılan bu tip diş beyazlatma uygulamalarının, klasik beyazlatma yöntemlerine göre bir üstünlüğü henüz bulunabilmiş değildir“ dedi.

 

Doğru Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Beyazlatmada ilk önce ağız ve diş sağlığına dikkat etmekle birlikte beslenme alışkanlıklarımızı da gözden geçirerek dişleri zarar veren yiyeceklerden sonra yapmamız gereken işlemleri bilmemiz gerektiğini vurgulayan Dr.Dt. Mehmet Derici, her şeye rağmen dişlerinin beyazlığını yeterli bulmayan insanların diş hekimine gitmesi gerektiğini vurguladı. Diş Hekimliğinde diş beyazlatma uygulamalarının klinikte diş hekimi tarafından uygulanan "ofis tipi" yöntemle başladığını, az da olsa ev tipi uygulamalarla da devam ettiğini söyledi. (Bakınız, Evde Diş Beyazlatma) Diş hekimi Mehmet Derici, Ev tipi beyazlatma da hekim kontrolü olmadığından hatalı uygulamalar sonucu diş eti hasarlarının oldukça sık yaşandığını, en güvenli başarılı yöntem olarak klinikte diş hekimi tarafından yapılan ofis tipi beyazlatmaları önerdiğini söyledi. (Bakınız, Lazer Diş Beyazlatma)