İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

22 Kasım Diş Hekimleri Günü İle Ağız Ve Diş Sağlığı Haftası

Dentanorm Diş Kliniği olarak diş hekimliğine emeği geçen ve geçmiş olan tüm hekimlere katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye de modern diş hekimliğinin kurucusu olan diş hekimliği profesörü Alfred Kantorowicz’ i Dünya Diş Hekimleri gününde saygıyla anıyoruz.

 

Alfred Kantorowicz Kimdir?

Alfred Kantorowicz Bonn Üniversitesi’nde çalışan diş hekimliği profesörüydü. Almanya’da kendi alanında en önemli isimler arasındaydı. 2. Dünya savaşı döneminde Hitler’e bağlılık metnini imzalamamış ve ırkçı politikalar yüzünden dört ay süreyle Bonn hapishanesinde “koruyucu gözetim” altına alınmıştır. Sonrasında dört ay bir toplama kampında (Boergermoor) tutulduktan sonra tanınmış sosyalist ve entelektüellerin toplandığı Lichtenburg toplama kampına alındı.

Kantorowicz kendisi için her şeyin bittiğini düşünürken, Türkiye’de güzel şeyler oluyordu. Cumhuriyetin ilk yıllarında sosyal alanda önemli değişikler yapılmış ve sıra bilime gelmişti. Yurtdışından çok sayıda bilim insanı Türkiye’ye getirilirken, diş hekimliği alanında da Kantorowicz seçilmişti. Türk hükümetinin girişimleri sonucunda dokuz ay tutulduğu toplama kampından çıkartılarak, ailesi, asistanları ve kütüphanesiyle beraber Türkiye’ye getirilip diş hekimliğinin başına geçirildi.

Türkiye’de çağdaş diş hekimliğinin Kantorowicz’in gelişiyle başladığı söylenebilir. Bu tarihten itibaren diş hekimliği, tıp fakültesinden kısmen ayrıldığı gibi zaman içerisinde ortodonti, pedodonti periodonti, protez ve çene cerrahisi bölümlerini kurmuştur. Hatta yarık damak ve yarık dudak gibi sorunların tedavisini de diş hekimliği içerisine almıştır. Kantorowicz on beş yıla yakın bir süre hizmet verdikten sonra Bonn Üniversitesine geri dönmüştür. Türkiye’de kaldığı dönem içerisinde bu anlattıklarımın dışında diş hekimlerine kurslar vererek eksiklerini kapatmalarına çalışmış, halka açık konferanslarla diş sağlığı konusunda bilgilendirme yapmış ve ilk diş hekimliği kitaplarını yazmıştır. Çevre ülkelerden birçok önemli kişi, (örneğin İran Şahı Pehlevi) ona tedavi olmak için Türkiye’ye gelmişti.