İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Çözüm, Diş Ağrısı İçin Ne Yapmalıyız, Arveles Ağrı Kesici, En Etkili İlaç, Diş Ağrısına İyi Gelen BitkilerDiş ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer, birden fazla nedenden meydana gelebilen diş ağrıları için çeşitli tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Bu ağrılar diş ve diş eti iltihabından kaynaklanabileceği gibi çürük nedeniyle diş sinirinden kaynaklanan ağrılar olabilir. Diş ağrısın en çok sebebiyet veren diş ve diş eti apseleri olmaktadır. Bizim toplumumuzda da diş ağrıları çoğunlukla bu sebepten kaynaklanmaktadır. Eğer dişiniz iltihaplanmış ise, ısırdığınızda ağrınız da daha artacaktır. Bu durumda doktor kontrolünde kesinlikle antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Bazende sinüzit ve sinir uçlarındaki ağrılar da diş ağrısı gibi gelebilir. Bu nedenlerin dışında uyumsuz köprü ve kaplamalar, deforme olmuş dolgularda diş ağrısı yaratabilir. Bu nedenledir ki doktor kontrolü dışında diş ağrısına geçici çözümler ararken diş ağrısının neden kaynaklandığı öncelikle tespit edilmelidir. Ancak diş ağrısı tespiti sizin tarafınızdan değil sadece diş hekimi tarafından yapılmakta olduğu unutulmamalıdır. Öyleyse diş ağrısı için en doğru çözüm vakit kaybetmeden diş hekimine gitmek ve ağrıya neden olan durumun tedavisini yaptırmaktır. (Bakınız, Diş Ağrısı Tedavisi) Yine de diş hekimine gidinceye kadar geçici olarak ağrıyı hafifletmek için çözüm önerileri de bulunmaktadır.

 

Diş Ağrısı Nasıl Azalır Pratik Çözümler;

  • Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları sebebi ile bu gibi ilaçlar dişetinde ve çevredeki yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ekstra bir ağrının oluşmasına sebep olacaktır.
  • Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıkları, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırılmalı ve bu tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.
  • Diş hekimine gitmeden önce ağrı kesici bir ilaç alınabilir.
  • Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır. (Bakınız, Diş Apsesi ve Tedavisi)
  • Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk konulabilir. Eugenol ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol ün diş etine sızması önlenmelidir. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.
  • Bir an önce diş hekimine başvurulmalıdır.