İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Sigara Ağız Kokusu Yapıyor!

Dr. Dt. Ezel Yıldız Elmas, “Sigaranın Diş Sağlığına Zararları” Hakkında Bilgi Verdi.

“Sigara sağlığa zararlıdır.” “Sigara içmek insanı öldürür!”

Sigara Ağız Kokusu Yapar mı?Çok tanıdık geliyor değil mi? Peki neden bu tehditler birçoğumuzu sigaradan uzak tutmaya yetmiyor?

 

Sigara Ağız Sağlığını Bozuyor!

Sigara içmek erken ölümlerin ve önlenebilir hastalıkların en önemli sebeplerinden biridir. Sigara içerdiği nikotin ile merkezi sinir sistemini etkiler ve kişiyi alışkanlık ve tiryakiliğe sürükler. Sigara kullanımı ağız ve dişlerdeki kötü görünüme sebep olmakla kalmaz; aynı zamanda dişeti, ağız içi ve boğaz ( farinks, larinks ve özofagus) bölgesindeki kanser riskini artıran başlıca sebep olarak karşımıza çıkar. (Bakınız, Sigara ve Ağız Sağlığı)

 

Sigara Diş Tedavinizi Geciktiriyor!

Sigara içmek ağız bölgesinde gelişen yara ve cerrahi işlemlerin iyileşme sürecini negatif yönde etkilemektedir. Bu nedenle diş hekimleri her türlü cerrahi işlem sonrası hastalarına, yara iyileşmesi tamamlanıncaya kadar sigara içmemesini tavsiye eder. (Bakınız, İmplant Sonrası Sigara)

 

Ağız Kokusu Sigara İçmenin En Kötü Etkilerinden Biri

Sigara içmek, halitozis denilen kötü ağız kokusuna neden olur. Sigara içen kişilerde ağız içi kimya bozulur, diş bakteri plağı gelişimi artar ve zamanla dişeti problemleri, tat duyusunda azalma ve sonuçta bağışıklığın düşmesi ile ağızda iltihap odakları oluşur. Nikotin bütün tütün ürünleri içinde en yaygın bilinenidir. Etkilerinden birinin de tükürük miktarını azaltması olduğu bilinmektedir. Tükürük miktarının azalması ağız kuruluğu, bakteri plak oluşumu ve buna bağlı ağız kokusunu tetikler. (Bakınız, Ağız Kokusu)

 

Kanserin Öncüsü Lökoplaki En Çok Sigara İçenlerde Görülüyor!

Sigaranın ağızda neden olduğu en önemli hastalıklardan biri de “lökoplaki”dir. Yani beyaz damak… önemlidir çünkü kanserin öncüsü olabilir. Hastalığın belirtileri tükürük kanal çıkışlarında, yanak içlerinde, damakta, diş etlerinde, dilde, boğaz duvarında ve bazen de gırtlakta beyaz ya da mavimsi beyaz kalınlaşmalar şeklinde tarif edilebilir. Zaman zaman bu kalınlıklar sert ya da kabuklu olabilir. Hastalığın asıl nedeni bilinmese de en çok sigara içenlerde rastlanır. 

Unutulmamalıdır ki sigara içenlerin yanında, sigara içmeyen ancak sigara dumanını soluyan pasif içicilerde sigaranın yol açtığı tüm zararlara maruz kalmaktadırlar. Sağlıklı bir vücut, ferah bir nefes, sağlıklı ve beyaz dişler, sağlıklı diş etleri ve daha kaliteli bir yaşamı en çok siz ve sevdikleriniz hak eder.