İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Pırıl Pırıl Gülümseyin

Estetik varken, gülerken elinizle ağzınızı kapatmanıza gerek yok... Tek yapmanız gereken, doğru doktoru ve tedavi yöntemini bulmak.. Sonra, özgürce gülebilirsiniz...

Leyla Ataman Dilek

Tıbbın her türlü imkânını estetik adına kullanmaktan kaçınmayan estetikçilerin en çok özen gösterdikleri bölgelerden biri de ağız bölgesi ve dişler.

Ağız çevresindeki kırışıklıkları çeşitli dolgu maddeleriyle dolduran estetik cerrahlar, düzgün, beyaz, parlak dişlerle güzelliği tamamlıyorlar. Bozuk dişlerini düzeltenlerin özgüven kazandıklarını söyleyen Lazer ve Estetik Diş Hekimliği uzmanı Dr. Tankut Gürsoy, 'Son yıllarda diş estetiğine önem gösterenlerin sayısında büyük artış var' diyor. (Bakınız, Diş Estetiği)

Kadınların, son yıllarda en çok Catherine Zeta Jones'un dişlerine hayranlık gösterdiklerini belirten Dr. Gürsoy, bir de uyarıda bulunuyor:

'Ancak burada çok dikkatli olmak gerekli. Herkese giden diş tipi var; kare yüze, oval diş veya ince diş yapılması yüzü orantısız gösterir, estetiği bozar. Oval ince bir yüze kare ve dikdörtgen diş yine yüz bütünlüğünü bozar..' (Bakınız, Gülüş Tasarımı)

 

Burun - Diş Oranı

Diş Eti Hastalıkları Uzmanı Metin Ağca'nın Görüşleri de Şöyle:

'Estetik diş cerrahisinde dikkat ettiğimiz nokta, burun kökü ve kanatları arasındaki orandır. Burun delikleri geniş olanların ön dişleri yandaki dişlere göre daha büyük olmalı, delikler küçükse dişler eşit büyüklükte olmalıdır. Diğer taraftan kare yüzlere, genelde oval dişler gider. İnce, uzun yüzlüler ise oval ve uzun dişleri tercih etmeliler. Oval yüzlüler de ise ön dişleri alt dudak paralelini sağlayacak şekilde iç bükey dişler güzel duruyor.' 

 

Doktorunuzun Hafiyesi Olun

Prof. Dr. Onur Erol'un estetik olmaya karar verenlere bir önemli uyarısı daha var: Estetik yaptırmadan doktorlarını bir hafiye gibi araştırmaları! Prof. Erol, şöyle konuşuyor: 'Hasta sonradan mahkemelere taşınacağına, hekimini seçmeyi bilmeli. ABD'de Ulusal Plastik Cerrahi Derneği, halkı 'Medyatik doktorların iyi olduğunu sanmayın, 

Kongrelere katılıyor mu, yenilikleri izliyor mu, hastaları memnun mu araştırın' diye uyarıyor. En iyi estetik cerrahın bile, yüzde 1'in altında olsa da ameliyatta komplikasyon riski vardır. Ancak etik olmayan ve yanlış tıbbi müdahalesi varsa doktorunuzu dava edin. Son yorumum şöyle: Estetikte en kötü komplikasyon yanıktır, yanığın en iyi tedavisi yanmamaktır.'

 

Diş Estetiğinde Ne Yenilik Var?

Yapıştırma Porselen:

Laminant denilen yeni sistemle dişleriniz kesilmeden, üzerine porselen diş yapıştırılıyor. Dr. Tankut Gürsoy, son dönemin bu gözde işlemini şöyle anlatıyor:

'Dişler kesilmez törpülenir. Üzerine kişinin kendi diş yapısına yakın, porselen diş materyali özel bir yapıştıcı ile yapıştırılır. İlk seansta ölçü alınır, ikinci seansta dişler yapıştırılır. İki diş arasındaki açıklıkları da aynı yöntemle dolduruyoruz. Ömrü 4-12 yıl kadardır.' (Bakınız, Laminat Kaplama)

 

Lazerli Diş Eti Kısaltma:

Gülerken diş etleriniz görünüp sizi rahatsız mı ediyor? Bunun da çaresi var. Dr. Tankut Gürsoy bunun için uyguladıkları yöntemi de şöyle açıklıyor:

'Dişlerin boyunu uzatmak için, lazer veya cerrahi yöntemle diş etlerinin sağlıklı dokuları korunarak, bir kısmı kesilir. Dişetinin altındaki dişler açığa çıkarılır. Alttan damak yerine daha fazla diş dokusu görünür hale getirilir. Hasta bir gün hafif ağrı çeker, 21 günde tam iyileşme olur.' (Bakınız, Diş Eti Estetiği)

 

Çıkık Çeneye Ameliyat:

Alt çenesi, üst çenesinin önünde olan kişilere de estetik yapılıyor. Bunun için, cerrahi operasyonla çene önce iki taraftan kesiliyor, sonra üst çeneye sabitlenip yapıştırılıyor. İyileşme yaklaşık 3 ay sürüyor. Hasta bu dönemde sıvı gıdalarla besleniyor.

 

Görünmeyen Diş Teli:

Diş dizilimi bozuk ve çarpık olanlara, dışarıdan görünmeyen diş teli takılıyor. Bunlar ağzın iç kısmına metal tel veya dişin dış kısmına takılan porselen teller olabiliyor. Tek dezavantajı konuşurken ve yemek yerken zorluğa neden olması. Ortalama 6 ay - 1 yıl kadar takmak, düzelme için yeterli oluyor. (Bakınız, Görünmeyen Diş Teli Tedavisi)

 

Diş beyazlatma:

Hastanın dişine zarar vermeden, diş kalıbı alınıp alt ve üst çene için aparat yapılıyor. Geceleri yatarken özel bir beyazlatıcı jel sürülerek takılan bu aparat, 3 günde dişlerin rengini 2 ton açıyor. Lazerle diş beyazlatmada ise, bir klinikte hekim tarafından yarım saatte dişlerin renginin açılması mümkün. (Bakınız, Lazerle Diş Beyazlatma)