İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Peynir, Süt, Elma Dişleri Koruyor

Diş ve diş eti hastalıklarında beslenme alışkanlıkları önemli rol oynuyor.

Peynir, süt, elma ve havuç gibi besinler içeriğindeki bazı maddelerle ağızdaki asit miktarını azaltıp, diş çürüklerinin önlenmesinde etkili oluyor.

Kayseri Sağlık Müdürlüğü’nün, 17-23 Kasım tarihleri arasında kutlanacak Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, diş ve dişeti hastalıklarından korunma yollarına dikkat çekildi. Ağızda biriken mikropların, besin parçalarından asit açığa çıkarması sonucunda diş ve dişeti hastalıklarının ortaya çıktığının belirtildiği açıklamada, bu hastalıklardan en iyi korunma yönteminin düzenli fırçalama ile yapılan ağız temizliği olduğu vurgulandı. (Bakınız, Diş Fırçalama)

Diş ve diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasında beslenme alışkanlıklarının da önemli rol oynadığına dikkat çekilen açıklamada, yetersiz ve dengesiz beslenmenin ağız ve diş dokularının gelişimini olumsuz etkilediği belirtildi. (Bakınız, Diş Eti Çekilmesi)

Dişleri fırçalamanın yanı sıra tüketilen bazı besinlerin de diş çürüklerini önlediğinin ifade edildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Peynir, yapısındaki kalsiyum fosfat ve peptitler ile ağızdaki asit miktarını azaltarak, dişin yapısını güçlendirir. Peynir, ayrıca tükrük akışını uyararak asit ortamını azaltmakta ve mekanik temizliğe yardımcı olmaktadır. Süt, içeriğindeki kazein, kalsiyum, laktat, iyonize kalsiyum, fosfat iyonları, yağ ve vitaminler ile diş çürüklerini engellemektedir. Ancak, süte katılan şeker çürük riskini artırır. Yer fıstığı, fosfat ve kakao, tannik asit içeriği ile ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kepekli unun içinde bakterilerin asit oluşturmasını engelleyen maddeler vardır. Elma ve havuç gibi meyveler ise ısırarak yenildiğinde dişlerin mekanik olarak temizlenmesine ve diş eti sağlının korunmasına yardımcı olur. Şekersiz veya xylitol, karbamid, bicarbonat, flor, kalsiyum ve fosfat içeren çikletler de tükrük akışını hızlandırarak plak birikimini azaltır ve diş çürümelerini engeller.” (Bakınız, Diş Çürükleri)