İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Dişlerinizi Kışın Daha Çok Önemseyin!

Kışın vücut direncinin düşmesiyle birlikte dişlerin de hassasiyet oranı artıyor. Havaların soğumasıyla birlikte dişlerin soğuğa ve sıcağa, tatlı, ekşi gıdalara karşı daha hassas olduğu bildirildi.

Diş minesinde meydana gelen kırık ve çatlaklar, ani ısı değişiklikleri, diş sıkma ve gıcırdatmanın dişlerde hassasiyetin nedenleri arasında yer alıyor. (Bakınız, Diş Hassasiyeti) Mine yüzeyindeki aşınmalar, sert fırçalama ve pütürlü ya da beyazlatıcı macunların kullanılması, diş eti hastalığı sonucu oluşan diş eti çekilmeleri, asitli gıdaların fazla tüketilmesi ve yapılan tedavilerden sonra oluşan hassasiyet de dişleri olumsuz yönde etkiliyor. Diş Hekimi Hayri Serin, dolgu yada protez uygulamalarından sonraki hassasiyetin 3- 4 gün içinde geçmediği takdirde doktora başvurulması gerektiğini kaydetti. (Bakınız, Diş Dolgusu)

Diş taşı temizliği sonrası oluşan hassasiyetin çok doğal olduğunu ve birkaç gün içinde geçmesi gerektiğini belirten Serin, "Bu tür sorunlardan korunmak için ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Orta sertlikte fırça veya hassasiyet çok yoğunsa bu durumlar için özel hazırlanmış hassasiyet önleyici diş fırçaları kullanılması gerekir. (Bakınız, Diş Fırçası Seçimi) Hassas dişler için hazırlanmış özel macunlar kullanılmalıdır. Bu macunlar uzun vadeli kullanımda oldukça etkilidir. Çok sıcak ve soğuk gıdaların arka arkaya tüketilmesinin yanlış olduğunu bilmemiz gerekiyor. Asitli gıdaları da tükettikten sonra en az yarım saat dişlerin fırçalanmaması gerekiyor" dedi.