İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Kalbi Korumaya Dişlerden Başlayın

Dişeti hastalığı olan bireylerde koroner damar hastalıkları daha sık görülüyor. Kötü ağız bakımının koroner damar hastalığı sürecini hızlandırdığından şüpheleniliyor.

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Bilimsel Danışma Kurulu’ndan, İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkud Demirel, ağız bakımının sağlık açısından önem taşıdığı ve sistemik sorunların ortaya çıkmasıyla öneminin daha da arttığını belirterek, sağlıklı bireylerde ağız sağlığının korunamamasının diş kayıplarıyla sonlandığını, sindirim sisteminin giriş noktası olan ağzın görevlerini yeterince yerine getirememesi sonucu sindirim sistemi hastalıklarının oluşabileceğini kaydetti. (Bakınız, Diş Kayıpları) Sistemik sorunların varlığında kötü ağız bakımının, hastalığın tedavisini güçleştirebildiğini veya bu hastalıkların ağız içi belirtilerine daha sık rastlanmasına neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirel, birçok sistemik hastalığın, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, beklenmeyen reaksiyonlar vermesine ve zaman zaman tamamen iflas etmesine neden olduğunu vurguladı.

 

Ağız Sağlığı ve Şeker Hastalığı

Bağışıklık sisteminde bu tür değişikliklerin olduğu dönemlerde ağız bakımının aksamasıyla ağız içerisinde artan mikroorganizma yükünün vücut tarafından engellendiğini ve ağız hastalıklarının görülme sıklığının arttığını anlatan Demirel, bu ilişki için verilebilecek en iyi örneklerden birinin şeker hastalığı olduğuna işaret etti.

“Günümüzde şeker hastalığının komplikasyonlarından biri olarak artık diş eti hastalıkları sayılmakta” diyen Demirel, özellikle iyi kontrol altında tutulmayan şeker hastalarında ağız bakımının aksamasıyla diş eti hastalıklarının ilerlemesinin daha hızlı olduğu ve diş kayıplarına bu bireylerde daha fazla rastlandığını söyledi. (Bakınız, Diyabet Hastalarına İmplant Olur mu?)

 

Kalp ve Diş

Prof. Dr. Demirel, son yıllarda koroner kalp hastalıkları ile diş eti hastalıkları arasındaki ilişkinin araştırmacılar tarafından sıklıkla çalışılan konuların arasına girdiğini bildirdi. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları) Ağız bakımının bozuk olmasına bağlı olarak diş eti hastalığı olan bireylerde koroner damar hastalıklarının daha sık görüldüğünün bildirildiğini kaydeden Demirel, “Bu ilişkinin ayrıntıları henüz araştırma aşamasında olmakla birlikte kötü ağız bakımının koroner damar hastalığı sürecini hızlandırdığından şüpheleniliyor” dedi.