İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Hamilelikte Dişlere Dikkat!

Uzmanlar uyarıyor. Hamilelik döneminde çürükler artıyor. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gürgan, gebelik süresince yemek yeme arzusunun, sık ve abur cuburla beslenmenin artmasının, ağızda asitli bir ortam hazırladığını, bunun da diş çürüklerinin artmasına yol açtığını belirterek, ''Hamileler şişliklerden dolayı diş etlerinde acı hissetseler bile mutlaka dişlerini fırçalamalıdırlar'' dedi.

Gürgan, yaptığı açıklamada, hamilelik döneminin diş çürüklerinin artış gösterdiği periyotlardan olduğunu söyledi.
Hamilelik süresince hormonal dengede bir değişim yaşandığını, progesteron hormonunun gebelik boyunca yüksek seyretmesinin diş ve diş etlerini hassaslaştırdığını anlatan Gürgan, bu dönemde şişme, kızarıklık ve kanamayla seyreden diş eti rahatsızlığı görüldüğünü bildirdi. (Bakınız, Diş Eti Kanaması)

Gürgan, bu yüzden hamilelik boyunca diş bakımına her zamankinden daha çok özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti. Gebeliğin ilk aylarında görülen kusmalar nedeniyle mide asitlerinin ağza gelmesinin diş çürüklerinin hızlanmasına ve artmasına zemin hazırladığını anlatan Gürgan, hamilelik döneminde beslenme alışkanlığının değişmesinin de gebelerin diş sağlığı üzerindeki olumsuz faktörlerden birisi olduğunu dile getirdi.

Gürgan, ''Gebelik süresince yemek yeme arzusunun, sık ve abur cuburla beslenmenin artması, ağızda asitli bir ortam hazırlar. Bu da diş çürüklerinin artmasına yol açar. Bu durumdan diş etleri de olumsuz etkilendiği için çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar'' diye konuştu.

Hamilelik boyunca diş hijyenine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten Gürgan, şu uyarılarda bulundu:
''Hamileler şişliklerden dolayı diş etlerinde acı hissetseler bile mutlaka dişlerini fırçalamalıdırlar. Ayrıca, bol bol su içip, ağızlarının kuru kalmamasına dikkat etmeliler. Ağızlarında asitli ortamın oluşmaması için zaman zaman suyla çalkalamalılar. Beslenmede protein ağırlıklı besinlere ağırlık verip, abur cuburdan uzak durmalılar.''

Hamileliğin ilk 3 ayında radyasyon uygulamasından mümkün olduğunca kaçınmak gerektiğini belirten Gürgan, ''Zorunlu durumlarda gebelerin kurşun önlük giymek kaydıyla diş filmi çektirmelerinde sakınca yoktur. Diş filmi için kullanılan radyasyon zaten çok düşük dozlardadır'' diye konuştu.

Hamilelerin gerekli hallerde diş dolgusu yaptırmalarında da sakınca olmadığını kaydeden Gürgan, ışıklı dolgu sırasında kullanılan ışının radyasyon olmadığını bildirdi. (Ayrıca Bakınız, Hamilelikte Diş Tedavisi)