İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Önemli

Dengeli beslenmenin, anne karnındaki çocuğun sağlıklı dişlere sahip olmasını sağladığı belirtildi.

Konya Diş Hekimleri Odası Başkanı Osman Elvan, “hamilelik döneminde dengeli beslenmek ve diş bakımına önem vermek gerekir” dedi.

Konya Diş Hekimleri Odası Başkanı Osman Elvan, yaptığı açıklamada, kadınların hamilelikten önce veya hamilelik dönemlerinde mutlaka bir diş hekimine başvurmalarının ağız ve diş sağlığı açısından büyük yararlar sağlayacağını söyledi. Annelerin, hamilelik dönemlerinde dengeli beslenme ve diş bakımına önem vermelerinin, doğacak bebeklerin sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlayacağı bildirildi.

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde bir diş hekimine gidilerek diş kontrolünün ve temizliğinin yaptırılması gerektiğini vurgulayan Elvan, “Hamileler, ikinci üç ayda da gerekirse diş temizliği yaptırabilirler. Üçüncü üç aylık dönemde ise ağız dokusundaki değişikliklerin olup olmadığı kontrol ettirilmelidir” dedi. (Bakınız, Hamilelikte Diş Tedavisi)

 

Hamilelik ve Diş Bakımı

Osman Elvan, toplumda, “hamilelik sırasında annenin dişlerini kaybedeceği ve dişlerden kalsiyum kaybı olacağı” şeklinde yanlış bir inanış bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Hamilelik sırasında en önemli değişiklik, ağız hijyenindeki plak birikiminin artmasına bağlı olarak diş etlerinde kızarıklık, şişme ve kanama meydana gelmesidir. Bu sorunlar ikinci üç aylık dönemde daha şiddetli olur. Eğer tedavi edilmezse diş eti hastalığı oluşur. Bu hastalık dişlerin bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Hamilelik döneminde dengeli beslenmek ve diş bakımına önem vermek gerekir. Hergün en az iki kez, mümkünse her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Diş ipi ile dişler temizlenmelidir. Fırçalamadan rahatsızlık duyulan dönemde, ağız suyu veya gargaralarla çalkalanmalıdır. Plak kontrolünün sağlanmasıyla diş eti iltihabı ve hamilelik tümörü oluşturma riski azalır.” (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

Hamilelik sırasında diş tedavisi için en uygun dönemin, 4 ve 6’ncı aylar arasındaki dönem olduğuna işaret eden Elvan, şunları söyledi: “Diş tedavisinde anestezi ile ilaç verilmesi gerektiren durumlarda jinekolog ile irtibat kurulması ve hamilelikteki seyire göre tedavi edilmesi gerekir. İlk üç ay röntgen çekilmesi sakıncalıdır. Daha sonraki dönemlerde zorunlu olmadıkça röntgen çekilmemelidir. Zorunluluk varsa, kurşun önlük kullanarak 1-2 film alınabilir. Bilinçsizce ilaç kullanımından kaçmak gerekir. Bu şekilde kullanılan ilaçlar, bebeğin diş sağlığının yanı sıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyecektir.”

 

Dengeli Beslenme ve Bebeğin Dişleri

Osman Elvan, bebeğin diş oluşumunun anne karnında başladığına dikkat çekerek, hamilelik döneminde anne adaylarının beslenmeleri konusunda şu önerilerde bulundu: “Bu dönemde anne adayı dengeli beslenmelidir. Bu kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Dengeli beslenme anne karnındaki çocuğun sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlar. Diş sağlığı için gerekli olan A, D ve C vitaminleri ile kalsiyum minareli bol miktarda alınmalıdır. Bu vitaminler ve minareller ağırlıklı olarak portakal, greyfurt, limon, domates, çilek, balık, yumurta, et, süt ve süt ürünleri ile sebzeler ve meyvelerde bulunur.”