İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Hamilelikte Diş Eti Hastalıkları ve Diş Çürüğü Artıyor

Eğer hamileyseniz ya da bir hamilelik planlıyorsanız, öncelikle diş ve diş etlerinize dikkat etmeniz ve bununla birlikte hamileliğin başlangıcında bir dişhekimine gitmeniz gerekiyor.

Hamilelik döneminde dişleri olumsuz etkileyecek hormonal değişimler olabiliyor. Ancak düzenli bir diş bakımıyla bunların üstesinden gelmek mümkün. Uzmanlar, hamilelerde uzun süreli mide bulantıları sonucu ağız içi pH dengesinin değişmesinden dolayı dişlerde çürük ve erozyon görülme riskinin arttığını belirtirken, hamilelik döneminde diş kayıpları yaşanmasını hamileliğe değil, diş bakımına yeterli önem verilmemesine bağlıyorlar. (Bakınız, Diş Kaybında İmplant Tedavisi)

Hamilelik döneminde östrojen ve progestoron hormonları arttığı için tükürük salgısının kimyası değişiyor. Bu durum dişler üzerindeki plakların artmasına dolayısıyla diş çürümelerine neden olabiliyor. Hamilelik döneminde sık görülen ‘hamilelik gingivitisi’ de asitlerin çoğalmasıyla ortaya çıkan bir tablo. Hamilelik gingivitisi çeken anne adayının diş etleri hassaslaşıyor. Bu nedenle de hamileler dişlerini fırçalamaktan korkuyor. Hamilelik döneminde çekilen en büyük sorunlardan kusma da ağız içinde asitleri artırarak dişleri olumsuz etkiliyor. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

Dişhekimliği alanında ülkemizin tek profesyonel yayıncısı Vestiyer Yayın Grubu tarafından yayınlanan Diş hekimliği Dergisi’nde yer alan röportajında İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Aktören, anne adayının kendi ağız-diş sağlığı dışında doğru beslenmesi de bebeğinin doğru gelişimini etkilemesi açısından önemli olduğunu ve dişlerin hamileliğin ilk aylarından itibaren gelişmeye başladığını söyledi. Bu gibi nedenlerle, hamilelik döneminde oluşabilecek beslenme yetersizliği ve geçirilen enfeksiyonlar dişlerde doku zararlarına neden olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Oya Aktören, “Öncelikle gebelikte annenin hormon dengesizlikleri nedeni ile diş etlerinde bir gingivitis tablosu görülebilir. Ayrıca, gebelikte oluşabilecek diğer rahatsızlıklar nedeniyle ağız-diş sağlığının ihmal edilmesi sonucu anne adayı diş çürükleri açısından da risk altında olabilir” diye konuştu. Uzun süreli mide bulantıları sonucu ağız içi pH dengesinin değişmesi nedeniyle dişlerde çürük ve erozyon görülme riskinin arttığını, bu anne adayı hem diş eti hem de dişlerin sağlığı açısından diş ve ağız temizliğine büyük önem vermesi gerektiğini belirten Aktören, “Hamilelikte bebeğin diş sağlığı için dengeli beslenilmeli” dedi.

(Ayrıca Bakınız, Hamilelikte ve Ağız ve Diş Sağlığı)