İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Tasarlanan Gülüş: Gülüşünüz Doğal Olsun

Genç görünmek için estetikten önce dişlerin değişmesi gerekiyor. Artık düzgün değil, doğal renklerdeki hafif çarpık dişler moda.

Genç görünmek isteyenler kırışıklarını gidermekle yetinmiyor. Daha dinamik ve genç bir yüz ifadesi için diş estetiğine başvuranların sayısı gün geçtikçe artıyor. Uzmanlar, 'banyo fayansı' gibi düzgün dişlerin demode, doğal görünümlü dişlerin ise daha güzel olduğunu savunuyor.

Estetik Diş hekimliği Akademisi Derneği (EDAD) tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen 6'ncı Uluslararası Estetik Diş Hekimliği Kongresi'nde diş estetiğinin plastik cerrahinin vazgeçilmez bir parçası olduğu belirtildi. Kongreye ABD Atlanta'dan katılan Prof. Dr. Ronald Goldstein, estetiğe karar verenlerin ilk önce dişlerinden başlamaları gerektiğini belirterek, 'Diğer yapı dişlere göre ayarlanmalı. Estetik ameliyata önce dişlerden başlamak gerekiyor. Önce dişine estetik yaptıran birçok hastamız diğer ameliyatlardan vazgeçtiler. Çünkü çok güzel görünüyorlardı' diye konuştu.

 

Takma Tırnak Gibi

EDAD Başkanı Diş Hekimi Galip Gürel ise estetik diş hekimliğinde takma tırnaklar gibi takılan porselen yaprakçıklar hakkında, 'Çok kısa, sarı, çarpık dişler üzerlerine takma tırnak gibi porselen parçacıklar yapıştırılıyor. (Bakınız, Laminate Veneer) Çok uzun bir kullanım ömrü var ' bilgisini verdi. Gürel, yapılan dişlerin doğal görünmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Karşınızdaki dişinizin yapıldığını fark etmemeli. Sadece yüzünüzde bir hoşluk olduğunu hissetmeli. Dişler, banyo fayansı gibi bembeyaz ve tek sıra halinde yapılmamalı.'

 

Karakterinize Özel Diş Tasarımları

Estetik diş hekimliğinde kişiye özel 'Gülüş tasarımı' hazırlanıyor. 

Bunun için dişlerde gerçekleştirilen değişiklikler aşağıdaki faktörler dikkate alınarak yapılıyor.

  • Dudak seviyesi: Bazı insanlarda dudak seviyeleri yüksekte sonlanır. Bu durum nedeniyle gülümsediğinde çok fazla dişeti görülüyor. Tedaviyle dişeti düzensizlikleri gideriliyor.
  • Sarkan dudaklar: Yıllar geçtikçe sarkan dudaklar kişinin daha yaşlı görünmesine neden oluyor. Sarkan üst dudak üst çenedeki ön dişleri perdelerken, sarkan alt dudak da alt dişlerin fazla görünmesine neden oluyor.
    Gülüş tasarımı yapılırken şuuraltında yaşlı imajı yaratan bu durum gideriliyor.
  • Diş rengi: Yaş ilerledikçe dişlere parlaklık veren, daha beyaz görünmelerini sağlayan mine tabakası inceliyor. Kişilerin kirli ve yaşlı algılanmasına neden oluyor. Bu nedenle daha genç dişler yaratılmak isteniyorsa renk seçiminde özenli davranılmalı.
  • Yüz şekli önemli: Yuvarlak, şişman yüzlere nispeten uzun, köşeli dişler, ince, uzun yüzlere daha kısa ve nispeten yuvarlak dişler tasarlanıyor.

"Tasarlanan gülüş için kişinin karakteri de dikkate alınıyor."

(Bakınız, Mesleğe Göre Gülüş Tasarımı)