İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Elektrikli Diş Fırçaları Daha İyi Değil

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, elektrikli diş fırçalarının, normal diş fırçalarından daha iyi olmadığı ortaya çıktı.

Önemli olanın diş fırçasını doğru kullanmak olduğu belirtilerek, elektrikli veya değil, diş fırçasının dişlerin bütün köşe ve yarıklarına ulaşması ve diş etinin hemen altının iyice fırçalanması gerektiği ifade edildi.

Daily Mail gazetesindeki habere göre, Birmingham, Edinburgh, Manchester ve Sheffield üniversitelerinde görevli bilim adamları, elektrikli diş fırçaları konusunda son 40 yılda yapılan 300’den fazla araştırmayı değerlendirdiler.

Manchester Üniversitesi’nde görevli diş hekimi Prof. Bill Shaw, bugün piyasada bulunan elektrikli diş fırçalarının eski modellerden ya da manuel fırçalardan daha iyi olmadığını belirterek, elektrikli diş fırçalarının manuel olanlardan daha kötü de olmadığını söyledi. Shaw, “Çoğu insan, elektrikli diş fırçalarının daha etkili olduğunu düşünmekte yanılıyor” dedi.

İngiliz Diş Hekimliği Komitesi’nin başkanı Gordon Watkins, “Önemli olan diş fırçasını doğru kullanmaktır. Elektrikli veya değil, diş fırçası dişlerin bütün köşe ve yarıklarına ulaşmalı ve diş etinin hemen altı iyice fırçalanmalıdır” dedi. (Bakınız, Diş Fırçalama)

Bilim adamları, elektrikli diş fırçalarından sadece her iki yöne dönenlerden daha iyi sonuç alınabileceğini belirterek, bu fırçaların daha kolay kullanıldığı için çocuk ya da hasta gibi başkasının dişlerini fırçalarken kolaylık sağlayabileceğini kaydettiler.