İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Erişkinlere Diş Teli Kolaylığı

Artık erişkinlerde de sağlıklı çene kemiği ve dişler olduğu sürece ileri yaşlar dahi ortodonti (çapraşık dişlerin tedavisi) tedavisinin yapılabildiği bildirildi.

Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği, Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Diş hekimleri Odası’nca düzenlenen sağlık bilinci ve medya toplantısında, diş hekimliğindeki son gelişmeler hakkında konuşuldu.Odada gerçekleştirilen toplantıda konuşan İstanbul Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serdar Çintan, son 15 yıldır materyallerin gelişmesi sonucu, diş hekimliği cerrahisinin geldiği noktaya dikkat çekti.

İmplantın (çeşitli işlemlerden geçirilen titanyumun kök formu şeklinde kaybolmuş dişin yerine çene kemiğine vidalanması) genç ve orta yaşta dişlerini kaybetmiş ve hareketli protez kullanan kişilere sanki kendi dişleri varmış gibi bir konfor sağladığını anlatan Prof. Dr. Çintan, ancak ithal edilen bu materyallerin çok pahalı olduğunu söyledi. Bir implantın fiyatının 500-600 dolar düzeyinde olduğunu ve üzerine kaplanan porselen benzeri maddelerin maliyeti artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Çintan, bu nedenle Türk toplumunda herkese uygulayamadıklarını kaydetti. (Bakınız, Hangi Durumlarda İmplant Yapılır?)

Günümüzde erişkinlere de ortodonti tedavisi uygulanabildiğini ifade eden Prof. Dr. Çintan, şunları söyledi: “Eskiden ortodonti tedavisinin yaşı vardı. 11-13 yaşına kadar yapabiliyorduk. Artık erişkinlerde de ileri yaşlara kadar bu tedavi yapılabiliyor. Şeffaf ya da arkadan geçen teller olası rahatsızlıkları ortadan kaldırıyor. Çocuklarda tellerin kalma süresi 1-3 yıl iken, erişkinlerde bu süre 3-4 yıla kadar çıkabiliyor.” (Bakınız, Ortodonti Tedavisi)

Konuşmasında “Adhesiv” diş hekimliği konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Çintan, “Adhesiv adlı dolgu maddesi sayesinde artık dişin sadece çürük bölümü alınarak, dolgu yapılıyor. Oysa eskiden sağlam bölümün de büyük kısmını almak zorunda kalıyorduk” dedi. 

Türk halkının yüzde 90’ının ağzında çürük bulunduğunu, bu nedenle de önleyici, koruyucu diş hekimliğine yönelindiğini kaydeden Prof. Dr. Çintan, çocukluktan itibaren doğru fırçayla doğru fırçalamanın öğretilmesi gerektiğini vurguladı. Diş eti hastalıklarında genetik, diyabet ve sigaranın etkisi bulunduğuna da işaret eden Prof. Dr. Çintan, herkese şikayeti olmasa bile altı ayda bir doktora gitmeleri, dışarıda yemek yiyenlere de 20 dakika boyunca şekersiz çiklet çiğnemeleri önerisinde bulundu. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)