İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Bakımında Müthiş İki Buluş

Diş bakımında ve çürük dişlerin tedavisinde müthiş iki yöntem geliştirildi. Artık dişleri fırçalamak ta, çürük dişe dolgu yapmak ta tarihe karışıyor.

Diş hekimliğinde yapılan iki yeni buluş, çürüyen dişin oyularak dolgu yapılması operasyonu ile plaklardan korumak için dişlerin fırçalanmasını gereksiz hale getirecek. Leeds Diş Enstitüsü bilim adamları, vücudun yeni dişleri oluştururken izlediği yolu taklit edebilen bir solüsyon geliştirdi. Dişlerin dolgu yapmadan tedavi edilmesi, yeni bir protein sayesinde mümkün olacak. Uzmanlar araştırmalarında bu proteinin diş minesi üzerinde bir tür yapı kalıbı oluşturduğu ve içine gerekli mineralleri topladığını tespit etti.
Bu durumda söz konusu proteini içeren bir solüsyon erken aşamadaki diş çürüğü üzerine sürülecek ve minerallerin toplanmasıyla diş, yeniden sağlıklı hale gelecek. Böylelikle dişin oyularak dolgu yapılmasına gerek kalmayacak ve diş doğal yollardan tedavi edilmiş olacak. (Bakınız, Diş Çürükleri)

Ama Yakın Gelecekte...

Aynı araştırmacıların öteki buluşu da ışıkla temasa geldiğinde plak oluşumuna yol açan bakterileri öldüren bir gargara oldu. Gargara, bakterileri cezbeden bir molekül. Molekül bakteri tarafından emildikten sonra parlak ışığa maruz kalınca aktive oluyor ve bakteriyi patlatıyor.