İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Dişleri Kaç Dakika Fırçalamalı?

Ağız Diş sağlığını korumanın temelinde ağız ve diş temizliği yatıyor. Bu sebeple diş fırçalamaya ayrı bir titizlik gösterilmeli; iyi bir fırçalama 2 dakikanın altında olmamalı, diş fırçası üç ayda bir değiştirilmeli.

Çürük Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

Çürük oluşumunu engelleme; beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi, ağız bakımının iyi yapılması ve en önemlisi koruyucu hekimlik uygulamalarından faydalanılması ile mümkündür. (Bakınız, Diş Çürükleri)

 

Ağız Bakım Ürünlerini Nasıl Seçmeliyiz?

Ağız bakım ürünlerinin değerlendirilmesinde flor içerikli ürünler ön plana çıkmaktadır. Fakat ağız bakımında temel prensip, mekanik olarak tüm diş yüzeyleri ve çevre dokuların temizlenmesi olduğundan, diş hekimleri özellikle belli bir ürünü tavsiye etmekten kaçınırlar. Bunun yerine hastalara iyi bir oral hijyen eğitimi verilmesi ve ağız bakımı konusunda motivasyonunu artırılması hedeflenir. Bu anlamda koruyucu hekimlik uygulamaları ile 6 aylık periyotlarda yapılacak muayeneler büyük önem kazanmaktadır.

 

Bir Diş Fırçasını Ne Kadar Kullanabiliriz?

Dişlerin düzenli fırçalanması durumunda 3 aylık periyotlarda fırçanın yenilenmesi doğru olacaktır. (Bakınız, Diş Fırçası Bakımı)

 

En Doğru Diş Fırçalama Tekniği Hangisidir?

Hastalarımızla mülakatlarda ciddi bir şekilde üzerinde durduğumuz konuların başında, diş etlerinin sağlığının korunmasına yönelik uygulayacakları fırçalama şekli geliyor. İyi bir fırçalama 4 dakikanın altında olmamalı, diş-diş eti birleşim hattının üzerinde gıda artıkları kalmayacak şekilde bir yol hedeflenmelidir. Fırçanın hangi şekilde tutulacağı ve hangi yönde hareket ettirileceği, kullanıcının durumuna göre belirlenir. Bu yüzden bu soruya en doğru cevabı diş hekiminize danışarak almalısınız. (Bakınız, Diş Fırçalama Eğitimi)

 

Uygun Bir Teknik Kullanılmazsa Dişler Zarar Görür mü?

Kesinlikle zarar görür. Muayenelerimiz sırasında yanlış fırçalama sonucunda dişler üzerinde oluşmuş kusurları sıkça görüyoruz.

 

Diş Etlerinin Fırçalanması Neden Gereklidir?

Dişetleri demek yerine, diş-dişeti birleşim hattı demek daha doğru olacaktır. Bu hat ağız sağlığının en zayıf komponentini oluşturur. Diş-dişetleri arasında bulunan oluk, bakteriler için aşılması nispeten en kolay bariyerdir. Fırçalanırken hedeflenen şey bu olukta mikrobik dental plağın birikiminin engellenmesidir.

 

Fırçadan Başka Diş Temizlik Araçları Var mıdır?

Diş ipleri, ara yüz fırçaları, elektrikli fırçalar, ağız gargaraları ve ağız duşları başlıca akla gelenlerdir. Diş ipi kullanımı ara yüzeylerde fırçalama ile ulaşılması mümkün olmayan alanlar için gereklidir. Ara yüz fırçalarını özel durumlarda belli bölgeler için önerebilmekteyiz. Bu diş temizliği araçlarının kullanım kombinasyonlarını oluşturmak, ağza özel öneriler almak gerekir. (Bakınız, Diş İpi Kullanma Videosu)