İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Etlerinize de Özen Gösterin

Yemeklerden sonra diş etleri üzerinde kalan gıda artıklarının, mikroorganizmaların üremesine ve kümelenmesine yol açarak, diş çürümesini hızlandırdığı bildirildi.

Yrd. Doç. Dr. Serdar Üşümez, “Yemeklerden sonra dişetleri de hafif bir şekilde fırçalanmalı. Yumuşak yapılacak fırçalama işlemi kan dolaşımını da hızlandırarak, diş etlerinin daha sağlıklı kalmasını sağlar” dedi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Serdar Üşümez, dünyada en sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelen diş hastalıklarının, vücut sağlığı açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Bakımsız ve sağlıksız dişlerin çok sayıda hastalığa davetiye çıkardığına dikkati çeken Üşümez, şöyle konuştu: “Yemeklerden sonra diş etleri üzerinde kalan gıda artıkları, mikroorganizmaların üremesine ve kümelenmesine yol açıyor. Ağız sağlığını tehdit eden mikroorganizmaların en önemli besin kaynağı, yemeklerden sonra diş ve diş etleri üzerinde kalan gıda artıklarıdır. Bu artıkları kullanarak beslenen ve çoğalan mikroorganizmalar, ürettikleri enzimlerle de diş ve dişetleri üzerinde aktif hale geçiyor. Plakların sadece diş üzerinde oluştuğu bilinir. Ancak, diş eti üzerinde de meydana gelen plaklar, diş etinde tahribata yol açtığı gibi dişin çürümesine de neden olur.” (Bakınız, Diş Çürükleri)

Üşümez, böylece hem diş etinin hem de dişlerin büyük zarar gördüğünü ve iltihabın yayılması ile ağız sağlığının tamamen bozulma riski ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Yemeklerden sonra kalan gıda artıklarından kurtulmak için diş etleri de hafif bir şekilde fırçalanmalıdır. Yumuşak yapılacak fırçalama işlemi kan dolaşımını da hızlandırarak, diş etlerinin daha sağlıklı kalmasını sağlar” diye konuştu. (Bakınız, Diş Fırçalama Eğitimi)