İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

100 Kişiden 90’ının Diş Eti Hastalıklı

Her 4 kişiye bir fırçanın düştüğü ülkemizde her bin kişiden biri dişlerini iple temizliyor.

Türkiye’de fırça ve diş ipi kullanımının çok yetersiz olması nedeniyle, toplumun neredeyse tamamına yakınında diş eti hastalığı bulunduğu belirtildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Kandemir, yapılan araştırmalarda Türkiye’de 100 kişiden 90’nın diş etinin hastalıklı olduğunu belirterek, “Halkın ancak yüzde 8’i, dişlerini düzenli bir şekilde fırçalamaktadır” dedi. (Bakınız, Diş Fırçalama Eğitimi)

Diş fırçası ve diş ipi satılan firmalardan aldığı verilere göre Türkiye’de yılda 18 milyon civarında diş fırçası satıldığını kaydeden Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Kandemir, şu bilgileri verdi: “2000 yılı nüfus sayımına göre ülkemizin nüfusu 67.8 milyondur. 4 yaş ve altı çocukları göz ardı edersek bu nüfusun 60 milyonunun diş fırçalaması gerekmektedir. Ancak diş fırçası satan firmalardan aldığımız verilere göre ülkemizde 18 milyon adet fırça satılmaktadır. Bu rakamlar 4 kişiye bir fırçanın düştüğünü göstermektedir. Diğer bir deyişle halkın ancak yüzde 8’i dişlerini düzenli olarak fırçalamaktadır.”

Ağız sağlığının diğer önemli aracı olan diş ipi tüketiminin firmalardan alınan verilere göre 170 bin makara civarında olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şükrü Kandemir, “Bu rakamlara göre, 57 bin kişi düzenli diş ipi kullanmıştır. Bu da her bin kişiden birinin dişlerini iple temizlediği anlamına gelmektedir” dedi. (Bakınız, Diş İpi Kullanma Videosu)

Fırça ve ip kullanımının çok yetersiz olması nedeniyle toplumun neredeyse tamamına yakınında diş eti hastalığı ve diş çürüğü görüldüğünü bildiren Prof. Dr. Kandemir, 100 bireyin yaklaşık 90’ında diş eti hastalığı bulunduğunu söyledi. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

 

“Yeni Tüzük, Halkın Ağız Sağlığını Olumsuz Etkileyecek”

Prof. Dr. Kandemir, 19 Haziran 2002 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yeni uzmanlık tüzüğünün halkın ağız sağlığını olumsuz etkileyeceğini öne sürdü. Tüzüğe göre, diş hekimi olmayan dental hayjinistlerin yaptığı tedavinin uzmanlar tarafından yapılacağını kaydeden Prof. Kandemir, şunları söyledi: “20 bin diş hekiminin ihmal ettiği koruyucu uygulamalar sadece 300 diş eti ve 100 çocuk dişleri uzmanına bırakılmıştır. Batı ülkelerinde bu koruyucu uygulamaları diş hekiminin yardımcı elemanı olan hayjinistler yapmaktadır. Ancak maalesef bizim ülkemizde dental hayjinistler bulunmamaktadır.” (Bakınız, Koruyucu Diş Hekimliği)