İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Çürüklerine Dikkat!

Vücut Sağlığı Dişlerden Başlıyor!

Adana Diş hekimleri Odası Başkanı Asım Savaş, huzurlu ve sağlıklı olmak için ağız ve diş sağlığına önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Savaş, Emniyet Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında, polis ve ailelerine 'Diş Sağlığı'nın Önemi' konulu seminer verdi. Dişte oluşacak küçük bir çürüğün insanı 'şiddetli ağrı' ile zorda bırakacağını anlatan Savaş, diş hekimine gitmekten çekinilmemesi gerektiğini dile getirdi. 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine gidilmesini tavsiye eden Savaş, bu şekilde diş çürüklerinin de önüne geçilebileceğini anlattı. (Bakınız, Koruyucu Diş Hekimliği)

Ağızda oluşan çürük ve bakterilerin böbreklere de zarar verdiğini belirten Savaş, tüketilen gıdalara da dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Savaş, diş sağlığı için gerekli B vitamininin bulunduğu yoğurt ve balığın tercih edilmesini, süt tüketilmesini, mümkünse zeytinyağı kullanılmasını istedi.

Diş sağlığı konusunda önemli olan bir malzemenin ise diş fırçaları olduğunu ifade eden Savaş, çocuklara ağızlarında rahat dolaştırabilecekleri fırçalar alınması gerektiğini söyledi. (Bakınız, Diş Fırçası Seçimi)

Dişleri fırçalarken bütün dişlerin temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Savaş, "Çocuklar seviyor diye tatlı, çikolata ve şekeri bolca tüketmesine izin vermeyin" uyarısında bulundu. Savaş, şöyle devam etti:

"Şeker bir saat içinde ağızda bakteri üretmeye başlar. Çocuğunuza orantılı şeker verin ama aynı zamanda bakteriyi de ortadan kaldırmak için dişlerini fırçalamasını sağlayın. Sindirim ağızda başlar iyi öğütülmemiş besin maddeleri midede asit oluşturur. Bu, safra kesesine de zarar verir. Yiyecekler küçültülerek yenirse mide ve safra kesesi rahat çalışır. Onun için çocuklarınızın dişlerini mutlaka takip edin. Çene kapanıp açılırken alt ve üst dişlerin birbirine baskısı bin 260 kg'dır. Çürükler oluşan bir diş bu baskıya dayanamaz." (Bakınız, Diş Çürükleri)