İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

‘Diş Eti’ Deyip Geçmeyin...

Diş eti hastalığının en büyük belirtisinin diş eti kanamaları olduğu belirtildi.

Türkiye’de 35 yaş üstündeki insanların yüzde 70’inde dişeti hastalığı bulunduğu ve bunun, kalp krizi, romatizma, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığa yol açabildiği bildirildi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Diş hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Varol Çanakçı, yaptığı açıklamada, Türkiye’de diş eti hastalığının oldukça yaygın olduğunu ve birçok hastalığın ana nedeni olmasına rağmen, toplum tarafından fazla önemsenmediğini söyledi. (Bakınız, Diş Eti Hastalığı)

Diş eti hastalığı görülen bir kişide kalp yetmezliği olabileceğini anlatan Çanakçı, şöyle devam etti: “Diş eti hastalarında kalp hastalığı olma oranı 2-3 kat daha fazla. Bu hastalığa yakalananlarda kalp krizi geçirme riski de oldukça yüksek. Diş eti hastalığı, kalp hastalığının yanı sıra şeker, beyin apsesi, romatizmal hastalıklar, böbrek yetmezliği gibi birçok rahatsızlığın oluşmasının nedenleri arasında da yer almaktadır. Ülkemizde 35 yaş üstündeki insanların yüzde 70’inde diş eti hastalığı görülmektedir. Birçok hastalığa neden olabilen diş eti hastalığı, insanların sağlıklı yaşam kalitesini düşürüyor.”

Dişeti hastalığının en büyük belirtisinin diş eti kanamaları olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Çanakçı, “Ağızdaki kötü tat, ağız kokuları ve diş çürümeleri, diş eti hastalığının belirtileridir” dedi. Varol Çanakçı, ağız ve diş sağlığı için insanların en az 6 ayda bir kontrolden geçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. (Bakınız, Diş Eti Kanamaları)

 

Erzurum AA