İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Çürüğü Sizden Çocuğunuza Bulaşabilir

Bebek doğduğunda ağız ortamı çürük yapıcı bakteri içermez. Bu bakteriler büyük olasılıkla dişler çıkmaya başladığında, sıklıkla da anneden bebeğine bulaşır.

Sağlık Servisi

Diş hekimi protez uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, anne-babalara çok önemli bir uyarıda bulunuyor. 1 yaş ile 2,5 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığından ebeveynlerin sorumlu olduğunu söyleyen Dr. Kışlaoğlu, diş çürüğünün, anne ve babadan çocuğa bulaşabilen bir hastalık olduğuna ve çok bileşenli bir enfeksiyon hastalığı olan diş çürüğünün bulaşıcı özellik taşıdığını belirtti. Bu bulaşmada anne-babanın (özellikle annenin), dikkat etmesi gereken belli özellikler olduğunu ifade eden Dr. Kışlaoğlu, "Diş çürüğü bulaşmasının olmaması için anne, bebeğini beslerken kaşık, emzik, biberon gibi araçları kendi ağzıyla temasta bulundurmadan kullanmalıdır. Aksi halde anne, çürüğe yol açacak organizmaları kendi ağzından bebeğine çürüğünü aktarır" dedi. (Bakınız, Bebeklerde Ağız ve Diş Bakımı)

 

Üç Yaşına Kadar Kontrol

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, anne bulaşmayı üç yaşına kadar kontrol ederse bu süreden sonra olabilecek aktarımın çocukta çok şiddetli çürük enfeksiyonu yaratma olasılığının düşeceğini vurguladı. Ebeveynlere, çocuklarının ağız ve diş sağlığı konusunda uyarılarda Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, şu bilgileri verdi: "Bebeklerin şekerli süt vs. içeren biberonlarla yatırılmaları ağızlarında kalıcı sorunların oluşmasına neden olur" (Bakınız, Biberon Çürüğü)

 

Anne Baba En İyi Model

Diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, anne-babaların, bebeklerini bir sorun olsun ya da olmasın 6 ayda bir diş hekimine kontrole götürmelerinin önemini vurguladı. Dr. Kışlaoğlu, ağızlarında yılda 2'den fazla çürük oluşan çocukların, çürük gelişimi açısından oldukça yüksek bir risk altında olduklarına dikkat çekti.