İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Devekuşu Yumurtası Çürük Dişleri Kurtaracak

Deve kuşu yumurtasının kabuk zarları son yıllarda tıbbi çalışmalarda kullanılıyor. Yumurta kabuğundan elde edilen meteryaller diş dokusunu korumada etkili

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Durmuş ile Veteriner Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. İlhami Çelik, devekuşu yumurtası kabuğunun diş hastalıkları tedavisinde kullanılması için çalışma başlattı.

Deve kuşu yumurtasının kabuk zarları ve tozunun son yıllarda tıbbi çalışmalarda kullanıldığını belirten Prof. Dr. İlhami Çelik, "Deve kuşu yumurtası kabuğu, istenen büyüklükte partiküllerin elde edilmesine imkan sağlayacak yeterli kalınlığa sahip. Özellikle diş hekimliğinde, bazı önemli diş hastalıklarında oluşan kemik kaybının giderilmesi için hastalıklı sahanın yabancı cisim etkisi göstermeyen bir zarla çevrelenmesi ve bağ dokusu hücrelerinin bölgeye nüfuzunun engellenerek kemik dokusu oluşumunun uyarılması gerekir. Bu amaçla sentetik ve sığır kollageni esaslı membranlar kullanılıyor. (Bakınız, Kemik Eksikliği Durumunda İmplant) Bunun yerine deve kuşu yumurta kabuğundan elde edilen materyaller kullanılabilir. Bu yumurtanın kabuk ve zarları kalın ve güçlüdür. Diş tedavisinde greft materyalleri olarak kullanabilir. Bu yöndeki çalışmalarımız sürüyor" dedi.

 

Dişler İçin Umut

Deve kuşu yumurtasındaki kabuk tozundan kemik grefti oluşturacaklarını belirten Durmuş, "Kemik grefti materyalleri son yıllardaki gelişmelere rağmen kısıtlıdır. Zor şartlarda laboratuvar koşullarında oluşmasından dolayı piyasa değerleri de çok yüksektir. Biz buna alternatif olarak doğal kaynaklarla elde edilen ve sağlık açısından risk taşımayan yumurtanın kabuğunun tozunu kemik grefti olarak kullanmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.