Tedaviler Menu

Güncel Haberler

Diş Sağlığı Konusunda Yaptığımız 10 Yanlış

Diş Sağlığı Konusunda Yaptığımız 10 Yanlış Tüm bildiklerinizi unutun! Zira şu dakikadan sonra okuduklarınız diş sağlığı konusundaki tüm ezberleri bozacak. ... Devamını Oku...

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer? İmplant tedavisi cerrahi bir operasyonla yapılmaktadır. Eğer yapılacak olan tek bir implant operasyonu ise bu işle... Devamını Oku...

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant Nasıl Yapılır? Diş İmplantı Nasıl Yapılır? (İmplant Aşamaları) Diş implantları, insan vücudu ile tamamen uyumlu küçük titanyum v... Devamını Oku...

İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?

İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır? İmplant Sonrası Ağız Bakımı; İmplant ameliyatından sonra ilk 48 saatlik dilimde ağız bakımı çok önemlidir. Ağız i... Devamını Oku...

Mesleğe Göre Gülüş Tasarımı

Mesleğe Göre Gülüş Tasarımı Gülüş tasarımı; kişinin yaşına, cinsiyetine, yüz şekline, karakterine veya mesleğine göre planlanıyor. Sağlık ve d... Devamını Oku...

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Dayanıklılığını silah ve nükleer sanayiyle havacılık sektöründe kanıtlayan zirkonyum, diş estetiğinde en önemli uy... Devamını Oku...

Diş İmplantı Tedavisiyle Güven Tazeleyin!

Diş İmplantı Tedavisiyle Güven Tazeleyin! Diş hekimliğinde önemi her geçen gün artan implant tedavisi, diş eksiği olan hastaların kendine olan güvenlerini... Devamını Oku...

İmplant Tedavisi Yayılıyor

İmplant Tedavisi Yayılıyor İmplant olarak tanımlanan yapay diş kökü tedavisinde fiyatların gerilemesiyle hastaların, bu tedavi yöntemine olan... Devamını Oku...

Yeşil Çay Diş ve Dişetlerinin Dostu

Yeşil Çay Diş ve Dişetlerinin Dostu Uzmanlar, düzenli yeşil çay tüketiminin diş ve dişetlerinin sağlıklı olmasını sağladıklarını belrtiyor. Newkarela... Devamını Oku...

Yeni Neslin Dişi Çürük!

Yeni Neslin Dişi Çürük! Türk Diş Hekimleri Birliği verilerine göre, Türkiye’de 12 yaşındaki çocukların yüzde 84’ünün dişlerinde çürük ve d... Devamını Oku...
Previous
Next

Dişleriniz sizi diş hekimine gitmek zorunda bırakmadan, siz dişlerinizi bakıma götürmelisiniz.

İstanbul Dişhekimleri Odası’nca yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de yıllık diş fırçası tüketimi 4 kişiye 1 diş fırçası şeklinde. Araştırmada ayrıca, nüfusun sadece yüzde 10’unun ağız hijyenine önem verdiği saptandı.

“22 Kasım Ulusal Dişhekimliği Günü” dolayısıyla düzenlenen 18-24 Kasım Diş Hekimleri Haftası’nın bu yılki teması “Diş Fırçalama“ olarak belirlendi.

 Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB) verileri, “Diş Hekimliği Günü”nde, diş sağlığımızın içler açısı olduğunu ortaya koydu. Diş hekimliği ile ilgili istatistiki bilgileri “www.tdb.org.tr” sitesinde yayınlayan TDB’nin, 1986 yılında kurulan birliğin 31 dişhekimleri odası ile çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çekildi. 

 TDB’nin verilerine göre, 3 bin 250 kişiye bir dişhekiminin düştüğü Türkiye’de, nüfusun yüzde 10’u hiç, yüzde 43’ü ise bir yıldan beri diş hekimine gitmiyor. Gelişmiş ülkelerde ise bir kişi yılda 2 kez diş hekimine gidiyor. İngiltere’de bir kişi yılda ortalama 2.5 diş fırçası tüketirken, Türkiye’de yılda 4 kişiye 1 diş fırçası düşüyor. İngiltere’de yıllık 500 gram olan kişibaşı yıllık diş macunu tüketimi ise Türkiye’de 55 gram olarak belirlendi. 

Nüfusun yüzde 40’ının dişlerini ara sıra fırçaladığı, sadece yüzde 26’sının günde 2-3 kez fırçalayarak diş sağlığını koruduğu ortaya koyan verilerde, çocuklardaki diş sağlığı sorunları da rakamlarla anlatılıyor. 

Buna göre, Türkiye’de 6 yaş grubundaki çocukların süt dişlerindeki çürük oranı yüzde 83 gibi büyük oranlarda olurken, 12-13 yaşlarından her 100 çocuktan 83’ünün çürük dişi bulunuyor. 30-34 yaş grubunda ise her 100 kişiden 97’sinin ağzında çürük diş tespit edilirken, sadece 3 kişinin sağlıklı dişlere sahip olduğu dikkati çekiyor.

 

BESLENMENİN DİŞ SAĞLIĞIYLA İLİŞKİSİ

Diş sağlığı için nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda bilgilerin de yer aldığı sitede, şekerli, asitli ve dişler üzerine yapışan gıdaların diş sağlığına zararlı olduğu, ancak bunları tamamen kesmek yerine üç ana öğün içinde tüketilmesi gerektiği vurgulanıyor. 

Sitede, diş sağlığı için, öğün aralarında elma, havuç gibi sert, dişleri temizleyip diş etine masaj yapacak gıdalar tüketilmesi, şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra ya ağzın çalkalanması, ya bir bardak su içilmesi ya da bir parça peynir yenilmesi öneriliyor. 

Bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi gıdaların diş çürüğü artışının başlıca sorumluluları olarak nitelendirildiği sitede, peynir gibi proteinli besinlerle, içeriğinde fosfat olan yer fıstığı, kepekli esmer ekmek “diş dostu gıda” olarak gösteriliyor. 

 

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI; BESLENME, KONUŞMA VE ESTETİK AÇIDAN ÖNEM TAŞIR. 

Ağız ve diş sağlığı bozulan kişi yiyecekleri yeterince öğütemez, konuşurken sesleri çıkarmakta zorlanır ve çürük ya da kayıp dişyer estetik olarak hiç hoş olmaz. Bu nedenle sistemli ve yeterli bir ağız-diş bakımı gerekir.

Ağız bakımında en önemli görev kişinin kendisine düşer. Yeterli zaman ayırarak, sistemli bir şekilde yapılan bakım ile birçok sorunun oluşumu engellenebilir. Diş hekimlerinin görevi ise, 6 ayda bir yapılan kontrollerle, yapılan bakımı denetlemek, gözden kaçan, ihmal edilen bölgeleri izleyip temizlemektir.

 

 

Ağız bakımında neler, nasıl kullanılmalıdır?

1. Diş fırçası : İyi bir diş fırçası baş kısmı kısa, düz saplı ve orta sert naylon kıllardan üretilmiş olmalı. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi fırçaladığı söylemek ise doğru olmaz. Önemli olan diş fırçalama şüresi ve şeklidir.

 

Diş Fırçalama :

 

  • Diş temizliğini asıl diş fırçası yapar, diş macunu değil. Diş macunu, aşındırıcı ve köpürücü özelliği ile bakteri plağını gidermeyi kolaylaştıran, ağıza hos bir koku veren ve fırçalamayı zevkli hale getiren bir yardımcıdır. 
  • Diş fırçanızı kullandıktan sonra iyice yıkayın ve bir bardak içine, fırça başı yukarıda olacak sekilde koyup açıkta kurumasını sağlayın. Doğru bir şekilde kullanıldığında, bir diş fırçasının ortalama ömrü 2,5 - 3 ay kadardır.
  • Diş Macunu seçiminde en ideali piyasada bulunan tadı ve kokusu hoşunuza giden bir ürünü kullanmaktır. Ancak öyle reklamlarda sunulduğu gibi birkaç santim değil her fırçalamada sadece bir nohut büyüklüğünde macun kullanmanız yeter.
  • Diş fırçalamanın hedefi, dişlerin yüzeylerindeki besin artıklarını ve bakteri plağını tümüyle ortadan kaldırmaktır. 
  • Bu amaçla diş fırçası diş ile dişetinin birleştiği yere 45 derece açıyla yerleştirilir.
  • Dişetinden dişe doğru ( üst çenede yukarıdan asağıya, alt çenede aşağıdan yukarıya doğru ) dairesel hareketler yapıldıktan sonra fırça döndürülerek, kılların süpürme hareketi yapması sağlanır. Sonra, bir fırça boyu öne getirilerek aynı hareket tekrarlanır ve diğer tarafın sonuna kadar ilerleyerek çenedeki bütün dişlerin dış yüzeyleri temizlenir. Aynı şekilde dişlerin damak taraflarını da fırçalamayı unutmayın. 
  • Son olarak, dişlerin çiğneyici yüzeyleri, ileri geri hareketlerle fırçalanır. Bu fırçalama yönteminde, genellikle ilk birkaç gün bilek ve ön kol kasları döndürme hareketinden dolayı yorulabilir, fakat kısa sürede alışkanlık kazanılır. 
  • Diş fırçalarken yapılan en önemli hata, diş fırçasını çok sert ve aşırı bastırarak kullanmaktır. Fırçalama sırasında dişetini zedelememeye özen göstermek gerekir.

 

 

2. Diş macunu : Diş fırçasının mekanik fırçalamasının etkisini arttırır. Diş hekimlerine göre “en iyi” ya da “ideal” bir diş macunu yoktur. En iyi diş macunu size diş fırçalamayı bir zevk haline getiren, tadı ve kokusu hoşunuza giden diş macunudur. Ancak zaman zaman diş macununuzu değiştirmeniz devamlı aynı aşındırıcı maddeye maruz kalmamanız önerilir. 

 

3. Diş ipleri : Diş fırçasının tam temizleyemediği diş ara yüzeylerini temizlemekte kullanılır. 

 

4. Ağız gargaraları : İçerdikleri maddelere göre ağızda (özellikle fırçanın ulaşamadığı yerlerde) bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller, ağızda mevcut bakteri sayısını azaltır ve buna bağlı olarak ağız kokusunu ortadan kaldırırlar. Ancak unutmayın ağzı çalkalamak, bakteri plağını yerinden oynatmaz. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının yerini tutamaz, sadece artı bir koruma ve bakım yöntemidir. 

 

5. Diş arası fırçaları : Diş araları ile köprü altlarını temizlemekte kullanılan özel yapılı fırçalardır.