İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Dişlerimiz Çürük

Dişleriniz sizi diş hekimine gitmek zorunda bırakmadan, siz dişlerinizi bakıma götürmelisiniz.

İstanbul Diş hekimleri Odası’nca yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de yıllık diş fırçası tüketimi 4 kişiye 1 diş fırçası şeklinde. Araştırmada ayrıca, nüfusun sadece yüzde 10’unun ağız hijyenine önem verdiği saptandı.

“22 Kasım Ulusal Dişhekimliği Günü” dolayısıyla düzenlenen 18-24 Kasım Diş Hekimleri Haftası’nın bu yılki teması “Diş Fırçalama“ olarak belirlendi.

 Türk Diş hekimleri Birliği’nin (TDB) verileri, “Diş Hekimliği Günü”nde, diş sağlığımızın içler açısı olduğunu ortaya koydu. Diş hekimliği ile ilgili istatistiki bilgileri “www.tdb.org.tr” sitesinde yayınlayan TDB’nin, 1986 yılında kurulan birliğin 31 diş hekimleri odası ile çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çekildi. 

 TDB’nin verilerine göre, 3 bin 250 kişiye bir dişhekiminin düştüğü Türkiye’de, nüfusun yüzde 10’u hiç, yüzde 43’ü ise bir yıldan beri diş hekimine gitmiyor. Gelişmiş ülkelerde ise bir kişi yılda 2 kez diş hekimine gidiyor. İngiltere’de bir kişi yılda ortalama 2.5 diş fırçası tüketirken, Türkiye’de yılda 4 kişiye 1 diş fırçası düşüyor. İngiltere’de yıllık 500 gram olan kişibaşı yıllık diş macunu tüketimi ise Türkiye’de 55 gram olarak belirlendi. 

Nüfusun yüzde 40’ının dişlerini ara sıra fırçaladığı, sadece yüzde 26’sının günde 2-3 kez fırçalayarak diş sağlığını koruduğu ortaya koyan verilerde, çocuklardaki diş sağlığı sorunları da rakamlarla anlatılıyor. 

Buna göre, Türkiye’de 6 yaş grubundaki çocukların süt dişlerindeki çürük oranı yüzde 83 gibi büyük oranlarda olurken, 12-13 yaşlarından her 100 çocuktan 83’ünün çürük dişi bulunuyor. 30-34 yaş grubunda ise her 100 kişiden 97’sinin ağzında çürük diş tespit edilirken, sadece 3 kişinin sağlıklı dişlere sahip olduğu dikkati çekiyor. (Bakınız, Diş Çürükleri)

 

Beslenmenin Diş Sağlığıyla İlişkisi

Diş sağlığı için nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda bilgilerin de yer aldığı sitede, şekerli, asitli ve dişler üzerine yapışan gıdaların diş sağlığına zararlı olduğu, ancak bunları tamamen kesmek yerine üç ana öğün içinde tüketilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Sitede, diş sağlığı için, öğün aralarında elma, havuç gibi sert, dişleri temizleyip diş etine masaj yapacak gıdalar tüketilmesi, şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra ya ağzın çalkalanması, ya bir bardak su içilmesi ya da bir parça peynir yenilmesi öneriliyor. 

Bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi gıdaların diş çürüğü artışının başlıca sorumluluları olarak nitelendirildiği sitede, peynir gibi proteinli besinlerle, içeriğinde fosfat olan yer fıstığı, kepekli esmer ekmek “diş dostu gıda” olarak gösteriliyor. (Bakınız, Diş Dostu Besinler)

 

Ağız ve Diş Sağlığı; Beslenme, Konuşma ve Estetik Açıdan Önem Taşır.

Ağız ve diş sağlığı bozulan kişi yiyecekleri yeterince öğütemez, konuşurken sesleri çıkarmakta zorlanır ve çürük ya da kayıp dişler estetik olarak hiç hoş olmaz. Bu nedenle sistemli ve yeterli bir ağız-diş bakımı gerekir.

Ağız bakımında en önemli görev kişinin kendisine düşer. Yeterli zaman ayırarak, sistemli bir şekilde yapılan bakım ile birçok sorunun oluşumu engellenebilir. Diş hekimlerinin görevi ise, 6 ayda bir yapılan kontrollerle, yapılan bakımı denetlemek, gözden kaçan, ihmal edilen bölgeleri izleyip temizlemektir. (Bakınız, Vitaminler ve Diş Sağlığı)

 

Ağız Bakımında Neler, Nasıl Kullanılmalıdır?

1. Diş Fırçası:

İyi bir diş fırçası baş kısmı kısa, düz saplı ve orta sert naylon kıllardan üretilmiş olmalı. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi fırçaladığı söylemek ise doğru olmaz. Önemli olan diş fırçalama şüresi ve şeklidir.

Diş Fırçalama :
  • Diş temizliğini asıl diş fırçası yapar, diş macunu değil. Diş macunu, aşındırıcı ve köpürücü özelliği ile bakteri plağını gidermeyi kolaylaştıran, ağıza hos bir koku veren ve fırçalamayı zevkli hale getiren bir yardımcıdır. 
  • Diş fırçanızı kullandıktan sonra iyice yıkayın ve bir bardak içine, fırça başı yukarıda olacak sekilde koyup açıkta kurumasını sağlayın. Doğru bir şekilde kullanıldığında, bir diş fırçasının ortalama ömrü 2,5 - 3 ay kadardır.
  • Diş Macunu seçiminde en ideali piyasada bulunan tadı ve kokusu hoşunuza giden bir ürünü kullanmaktır. Ancak öyle reklamlarda sunulduğu gibi birkaç santim değil her fırçalamada sadece bir nohut büyüklüğünde macun kullanmanız yeter.
  • Diş fırçalamanın hedefi, dişlerin yüzeylerindeki besin artıklarını ve bakteri plağını tümüyle ortadan kaldırmaktır. 
  • Bu amaçla diş fırçası diş ile dişetinin birleştiği yere 45 derece açıyla yerleştirilir.
  • Diş etinden dişe doğru ( üst çenede yukarıdan asağıya, alt çenede aşağıdan yukarıya doğru ) dairesel hareketler yapıldıktan sonra fırça döndürülerek, kılların süpürme hareketi yapması sağlanır. Sonra, bir fırça boyu öne getirilerek aynı hareket tekrarlanır ve diğer tarafın sonuna kadar ilerleyerek çenedeki bütün dişlerin dış yüzeyleri temizlenir. Aynı şekilde dişlerin damak taraflarını da fırçalamayı unutmayın. 
  • Son olarak, dişlerin çiğneyici yüzeyleri, ileri geri hareketlerle fırçalanır. Bu fırçalama yönteminde, genellikle ilk birkaç gün bilek ve ön kol kasları döndürme hareketinden dolayı yorulabilir, fakat kısa sürede alışkanlık kazanılır. 
  • Diş fırçalarken yapılan en önemli hata, diş fırçasını çok sert ve aşırı bastırarak kullanmaktır. Fırçalama sırasında dişetini zedelememeye özen göstermek gerekir.

 

2. Diş Macunu:

Diş fırçasının mekanik fırçalamasının etkisini arttırır. Diş hekimlerine göre “en iyi” ya da “ideal” bir diş macunu yoktur. En iyi diş macunu size diş fırçalamayı bir zevk haline getiren, tadı ve kokusu hoşunuza giden diş macunudur. Ancak zaman zaman diş macununuzu değiştirmeniz devamlı aynı aşındırıcı maddeye maruz kalmamanız önerilir. 

 

3. Diş İpleri:

Diş fırçasının tam temizleyemediği diş ara yüzeylerini temizlemekte kullanılır. (Bakınız, Diş İpi Nasıl Kullanılır?)

 

4. Ağız Gargaraları:

İçerdikleri maddelere göre ağızda (özellikle fırçanın ulaşamadığı yerlerde) bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller, ağızda mevcut bakteri sayısını azaltır ve buna bağlı olarak ağız kokusunu ortadan kaldırırlar. Ancak unutmayın ağzı çalkalamak, bakteri plağını yerinden oynatmaz. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının yerini tutamaz, sadece artı bir koruma ve bakım yöntemidir. (Bakınız, Ağız Bakımı)

 

5. Diş Arası Fırçaları:

Diş araları ile köprü altlarını temizlemekte kullanılan özel yapılı fırçalardır.