İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Çürük Diş Kalp Krizi Nedeni

Diş Hekimi Gülbahar Köken, çürük dişlerde bulunan bakterilerin özellikle kalbe yerleşerek kalp krizi riski oluşturduğunu söyledi.

Diş Hekimi Gülbahar Köken, "Dişlerimizi her gün en az 2 ile 3 defa fırçalamalıyız. En önemlisi gece yatmadan önce mutlaka ve mutlaka dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor.

Diş fırçalarının en az 3 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. Dişlerimizi fırçalarken nohut büyüklüğü kadar diş macunu kullanmak yeterlidir. Fazla macun kullanarak ağzımızın içerisini köpürtmenin dişlerimiz ve ağız sağlığı açısından çokta önemli değil. Önemli olan yediklerimizden ağızda ve diş aralarında kalanları temizlemektir. Dişlerimizi fırçalarken mutlaka fırçamızın ders tarafıyla da dil ve yanaklarımızı da temizlemekte fayda vardır" dedi. (Bakınız, Dil Fırçalamak)

Diş Hekimi Köken, " Sağlıklı dişlere sahip olmak için mutlaka altı ayda bir diş hekimine giderek diş kontrolü yaptırmak ve gerek varsa diş tedavisinde bulunmakta fayda var. Her şeyin başı temizlik olduğu için sağlıklı diş ve ağız sağlığı için de temizlik şarttır. Ağızdaki çürük dişlerde bulunan bakteriler özellikle kalbe yerleşerek kalp krizi riski oluşturduğundan ağız ve diş sağlığının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Dişlerimizi temizlerken önce sert olmayan ve üst azı dişlerimizden dairesel hareketlerle başlayarak fırçalamakta fayda vardır. Dil ve yanak temizliği de ihmal edilmemelidir. Ağız ve diş temizliği bir bütündür" diye konuştu. (Bakınız, Ağız Bakımı)