İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Cips, Şekerden Daha Çok Diş Çürütüyor

Diş çürüten en önemli yiyecek olan cipslere karşı çocuklarınızı koruyun...

Çocuklarınızın dişlerini korumaya kundakta başlamanız gerekiyor. Diş Hekimi Seyhan Ergin, diş çürüten en önemli yiyecek olan cipslere karşı aileleri uyarırken, şekersiz sakızı tavsiye ediyor...

Diş Hekimi Seyhan Ergin, çocukların diş sağlığının nasıl korunması gerektiğine dair soruları yanıtladı:

 

Çocuklar Ne Zaman Diş Fırçalamaya Başlamalı? 

Daha diş çıkmadan, ağız bakımı başlamalı. Çocukların damaklarının gazlı bezle silinmesi gerekir. İlk dişleri çıktığı zaman, bebek fırçaları ile yumuşak yumuşak dişleri temizlenmelidir. Çocuk eliyle bir şeyleri tutmaya başladığında, dişlerini de fırçalamaya başlayabilir. (Bakınız, Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi)

 

Asit Zararlı! 

Çocukların Dişlerini Neler Çürütür? 

Çocuğa içine şeker, bal, pekmez katılmış biberon verilip; ardından da uyutulması yanlıştır. Bunlar verilecekse, uykudan önce verilmeli ve peşinden mutlaka su içirilmelidir. Cipsler, çikolata ve şekerden daha çok çürük riski taşır. Şeker ve çikolata yedikten sonra su içince risk azalır ama cips yedikten sonra su dişlerin temizlenmesine yetmez. Cipsin içindeki yağ ve nişasta, dişlerin üzerinde daha uzun süre kalır. Asitli içecekler ve enerji içecekleri de, çocuklar için çok zararlıdır. Çocukların dişlerine büyük hasar verir. Tatlı yedirdikten sonra çocuklara en azından su içirilmeli ve şekersiz sakız çiğnemeleri temin edilmelidir. (Bakınız, Çocukların Dişleri Neden Çürüyor?)

 

Flor Hapı Vermeyin! 

Çocukların Dişlerinin Daha Sağlam Olması İçin Flor Hapı Ya Da Florürlü Diş Macunları Öneriyor Musunuz?

Hap şeklinde verilen flor, dişlerde renk ve biçim bozukluklarına sebep olabildiği için artık tercih edilmiyor. Sadece yüksek çürük riski olduğunda diş hekimi tarafından değerlendirilip, eğer gerekli ise veriliyor. Ailelerin ya da çocuk doktorlarının, herkese koruyucu olarak flor hapı vermesi yanlış! Florürlü diş macunları ise çocuklarda yutma riski olduğu için zararlıdır. Çocuklara özel florürsüz diş macunları kullanılmalıdır.