İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Biberon Çürüğüne Dikkat!

Biberon Çürüğünü Önleme, Biberon Çürüğü Tedavisi, Ankara Çocuk Diş HekimiGereğinden fazla yalancı emzik kullanımının çocuklarda diş çürüklerine ve çene bozukluklarına yol açtığını hatırlatan yetkililer bu ve benzeri diş çürüklerine 'biberon çürüğü' adı verildiğini söyledi.

Uzun süreli ve gece boyunca biberonla, tatlandırılmış süt verilmesi, şekere, bala yada pekmeze batırılmış yalancı emzik kullanımı, tülbende sarılmış lokum emdirilmesi, biberonla besledikten sonra ağız temizliğinin yapılmaması ile biberon çürüğü oluşacağını bildiren yetkililer bebeklere 2 yaşından sonra yalancı emzik verilmemesi gerektiğini önemle vurguladı.

Emzik olmadan uykuya dalamayan bebekler için damaklı emzik tercih edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bebeklerin emzik alışkanlığını bırakması için bir takım önlemlerin alınması gerektiğini de ifade etti. Uzmanlar konu ile ilgili olarak şunları söyledi; Yetkililer, "Bebeğinizin emzik emme süresini mümkün olduğunca kısaltın. Meyve ve sebze yedirerek emzik emme süresini azaltmalı, bunun alışkanlık haline gelmesi engellenmelidir. Emzik alışkanlığı nedeni ile meyve ve sebzeleri emmeye çalışan bebekler engellenmeli. Bebeğinize sinirli, gergin, uykusuzken asla emzik ile sakinleştirmeye çalışmayın. Güzel sözler söyleyerek sakinleştirmek bebeğinizin psikolojisi açısından da en doğru davranış olacaktır". (Bakınız, Biberon Çürüğü)

Kaynak: dentalgazete.com