İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Beş Milyar Kişi Diş Çürümesinden Şikayetçi

Diş Çürükleri

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyada 5 milyar kişinin diş çürümesinden şikayet ettiğini bildirdi.

WHO’nun ağız sağlığı için başlattığı kampanyayı tanıtan 38 sayfalık raporda, “6.3 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’inin, ağız bakımının daha uzun ve iyi bir yaşam için gerekli olduğunu anlayamadıkları için diş çürümesinden şikayet ettiği” belirtildi.

Örgütün Dünya Ağız Sağlığı Programı koordinatörü Dr. Poul Erik, ağız sağlığının bozuk olmasının genel sağlık ve yaşam kalitesi üzerinde büyük etkileri olduğunu söyledi. Raporda, sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerde diş çürümesinin ve diş eti hastalıklarının da, en az ağız ve gırtlak kanserleri kadar önemli rahatsızlıklar olduğu, yetersiz beslenmeye yol açan diş kaybının ise başka hastalıklara yol açtığı kaydedildi.

 

Diş Kaybı Önlenebilir!

WHO’nun Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Akıl Sağlığı Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Catherine Le Gales-Camus, yaşlılığın doğal bir sonucu olarak görülen diş kaybının aslında önlenebilir olduğunu söyledi. Le Gales-Camus, dünyada okul çağındaki çocukların yüzde 60-90’ı ile yetişkinlerin büyük çoğunluğunun diş çürümesinden şikayet ettiğini belirtti. (Bakınız, Diş Çürükleri)

Yapılan çalışmalarda, sigara içmek, tütün çiğnemek, sert kabuklu yemiş yemek, dişleri yeterince fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak, kalsiyum ve diğer mikrobesinleri (vücutta çok az miktarda bulunmalarına rağmen organizma için mutlak gerekli mineral ve vitamin gibi maddeler) az almak ve alkol tüketmenin ağız sağlığı açısından risk oluşturduğu belirtiliyor. (Ayrıca Bakınız, Diş Kayıplarında İmplant Tedavisi)