İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Ağız Kokusunu Dikkate Alın!

Ağız Kokusunu Giderme, Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalı?Ağız kokusu, diş sağlığının bozulduğunun en önemli habercilerinden birisi.

Birçok kişinin önemsemediği ağız kokusu, yumuşak doku iltihabı, vincent anjini, ülser ve habis tümör gibi ciddi nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Ne kadar hoş ve bakımlı olursanız olun, çevrenizdeki insanların sizden birdenbire uzaklaşmasına yol açacak kadar ciddi bir sorundur ağız kokusu. Hem özel yaşamı, hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen ağız kokusunun birçok nedeni var. Bu nedenler diş fırçalamamaktan başlayıp diş eti iltihaplanmaları gibi daha kompleks sorunlara uzanabilir. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

Acıbadem Hastanesi Diş hekimi Tolga Yaşa, ağızdaki hatalı protezlerin, gıda birikintileri ve diş çürüklerinin ağız kokusunda önemli rol oynadığını vurguluyor. Diş hekimi Yaşa, “Diş eksikliği, dişlerdeki madde kaybı nedeniyle yapılmış olan kron ve köprü protezlerinin işlenmesi aşamasında özellikle gövde kısımlarının hijyenik olarak şekillendirilmemesi, iyi cilalanmaması yüzünden bu bölgelere gıda artıkları sıkışır”diyor. (Bakınız, Ağız Kokusu)

Bu birikintilerin hastanın kendi dişleri arasında da bulunabileceğine dikkat çeken diş hekimi Tolga Yaşa, şöyle konuşuyor: “Bu diş etine taşkın dolgu, dişin normal morfolojisinin kaybı, anormal diş teması ve diş çürükleri nedenli olabilir. Bu birikintiler zamanla ağızda kokuşur. Ve ağızda hoş olmayan bir kokuya neden olur. Birikintilerin iyi bir ağız bakımı eğitimi verilerek uzaklaştırılması ve buna yol açan nedenlerin de ortadan kaldırılması gereklidir.”

Ağızdaki gıda birikintilerinin yanısıra çok daha ciddi sağlık sorunları da ağız kokusuna yol açabiliyor. Ağızdaki yumuşak doku iltihapları, gingwitis, periodontal hastalık, vincent anjini, ülserler ve habis tümörler de ağız kokusu nedeni olabiliyor. Diş eti iltihabının en çok rastlanan tipinin KMG “Kronik marginal gengwitis” olduğunu söyleyen diş hekimi Tolga Yaşa, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Diş eti kenarını irkilten herhangi bir etken olduğunda kronik iltihaplar meydana gelir. Genellikle KMG’de bakteri plağı ve diş taşı gibi faktörler en fazla sorumlu olan etyolojik etkenlerdir. Bazı hastalar ağız hijyenleri çok kötü olduğu halde diş etlerinde kanama olmadığından fena bir tat hissetmezler. Diş eti kanaması olduğunda ve hasta gıda birikintisi olan kısımdaki diş eti popilini emdiğinde bu fena kokuyu fark eder.” (Bakınız, Diş Eti Kanaması)

 

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu iltihaplanmalarının tedavisinde en önemli adımı diş eti dokusunda meydana gelen değişikliğin tespiti oluşturuyor. Bunun için de düzenli olarak diş hekimine başvurulması gerekiyor. Diş hekimi Yaşa, diş eti iltihabı etkeninin ortadan kaldırılmasının önemli olduğuna işaret ediyor ve ekliyor: “Öncelikle ağız diş bakımına özen gösterilmeli. Ve düzenli olarak diş hekimine gidilmeli. Diş eti altındaki ve üstündeki diş taşları, bakteri plakları temizlenmelidir. Kötü yapılmış dolgu ve protezler yerine iyileri yapılmalı, oluşan bozukluklar selektif aşındırma ve ortodontik tedavilerle düzeltilmelidir.” (Bakınız, Ortodontik Tedavi)

 

Yine Ağız Kokusu Konusunda Başka Bir Haber!

Ağız sağlığımıza gereken özeni göstermememiz, ağız kokusu sorununun esas nedeni.

Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Rasim Aktürk, “ağız kokusu, günümüzde toplumun yüzde 30’unun karşı karşıya olduğu bir sorundur” dedi. Dişlerin günde en az iki kez, üçer dakika fırçalanması gerektiğini belirtti. (Bakınız, Diş Fırçalama Eğitimi)

Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Rasim Aktürk, ağız kokusunun, toplumun yüzde 30’unun karşı karşıya olduğu bir sorun olduğunu belirterek, ağız kokusunun yüzde 90 ağız ortamında oluştuğunu ve buna sebep olan iki çeşit koku olduğunu ifade etti.

Aktürk, şunları söyledi: “Ağız kokusu günümüzde toplumun yüzde 30’unun karşı karşıya olduğu, toplum ve iş hayatında rahatsız edici durumlara neden olan önemli bir problemdir. Ağız kokusu, genellikle ağız sağlığımıza gereken özeni göstermediğimizden kaynaklanmaktadır. Genellikle tükettiğimiz gıdaların ağzımızda oluşturduğu bakteriler, ağız kokusuna neden olmaktadır. Düzenli diş ve ağız bakımı, bu problemi ortadan kaldıracaktır.” 

 

Nedenleri;

Aktürk, kronik ağız kokusuna neden olan etkenleri şöyle sıraladı:
  • Diş çürükleri. 
  • Dişeti hastalıkları. 
  • Uyumsuz ve kötü kullanılan protezler.
  • Ağız kuruluğu faktörleri. 
  • Ağız içindeki yumuşak dokularda, özellikle dil kökünde oluşan aneorop bakteri birikimi. 

Bazen nefes alma problemlerinin neden olduğu burundan gelen kötü kokuların ağız kokusu olarak sanıldığını anlatan Aktürk, burundan gelen kokulara, burundaki mukozanın kurumasının neden olduğunu belirterek, çocuklarda oluşan bu tür kokularda çocuğun burnuna birşey kaçıp kaçmadığının kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. 

 

Ağız Ortamı Dışındaki Sebepler

Rasim Aktürk, ağız ortamı dışındaki sebeplerden oluşan ağız kokularına ise sinüzit, bronşial ve akciğer enfeksiyonları, böbrek yetmezliği, kanserler ve metabolik fonksiyon bozukluklarının neden olabileceğini belirtti. 

 

Kurtulmak İçin!

Yaşadığımız sosyal ortamda ağız kokusunun modern insana yakışmadığını ve rahatsız edici bir durum olduğunu dile getiren Aktürk, ağız kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: 

  • Ağız kokusuna genellikle ağız içi etkenler neden olduğu için, ağız ve diş sağlığına son derece dikkat edilmesi.
  • Dişler günde en az iki kez, üçer dakika fırçalanması.
  • Dişlerin fırçalanırken mutlaka dilin de fırçalanması.
  • Alkol içermeyen gargara sularıyla gargara yapılması.
  • Aşırı kahve, çay, alkol ve sigara tuketiminin bırakılması