İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Ağız Kokusunu Dikkate Alın!

Ağız kokusu, diş sağlığının bozulduğunun en önemli habercilerinden birisi.

Birçok kişinin önemsemediği ağız kokusu, yumuşak doku iltihabı, vincent anjini, ülser ve habis tümör gibi ciddi nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Ne kadar hoş ve bakımlı olursanız olun, çevrenizdeki insanların sizden birdenbire uzaklaşmasına yol açacak kadar ciddi bir sorundur ağız kokusu. Hem özel yaşamı, hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen ağız kokusunun birçok nedeni var. Bu nedenler diş fırçalamamaktan başlayıp diş eti iltihaplanmaları gibi daha kompleks sorunlara uzanabilir.

Acıbadem Hastanesi Dişhekimi Tolga Yaşa, ağızdaki hatalı protezlerin, gıda birikintileri ve diş çürüklerinin ağız kokusunda önemli rol oynadığını vurguluyor. Dişhekimi Yaşa, “Diş eksikliği, dişlerdeki madde kaybı nedeniyle yapılmış olan kron ve köprü protezlerinin işlenmesi aşamasında özellikle gövde kısımlarının hijyenik olarak şekillendirilmemesi, iyi cilalanmaması yüzünden bu bölgelere gıda artıkları sıkışır”diyor.

Bu birikintilerin hastanın kendi dişleri arasında da bulunabileceğine dikkat çeken dişhekimi Tolga Yaşa, şöyle konuşuyor: “Bu diş etine taşkın dolgu, dişin normal morfolojisinin kaybı, anormal diş teması ve diş çürükleri nedenli olabilir. Bu birikintiler zamanla ağızda kokuşur. Ve ağızda hoş olmayan bir kokuya neden olur. Birikintilerin iyi bir ağız bakımı eğitimi verilerek uzaklaştırılması ve buna yol açan nedenlerin de ortadan kaldırılması gereklidir.”

Ağızdaki gıda birikintilerinin yanısıra çok daha ciddi sağlık sorunları da ağız kokusuna yol açabiliyor. Ağızdaki yumuşak doku iltihapları, gingwitis, periodontal hastalık, vincent anjini, ülserler ve habis tümörler de ağız kokusu nedeni olabiliyor. Dişeti iltihabının en çok rastlanan tipinin KMG “Kronik marginal gengwitis” olduğunu söyleyen dişhekimi Tolga Yaşa, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dişeti kenarını irkilten herhangi bir etken olduğunda kronik iltihaplar meydana gelir. Genellikle KMG’de bakteri plağı ve diş taşı gibi faktörler en fazla sorumlu olan etyolojik etkenlerdir. Bazı hastalar ağız hijyenleri çok kötü olduğu halde dişetlerinde kanama olmadığından fena bir tat hissetmezler. Dişeti kanaması olduğunda ve hasta gıda birikintisi olan kısımdaki dişeti popilini emdiğinde bu fena kokuyu fark eder.”

 
TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu iltihaplanmalarının tedavisinde en önemli adımı dişeti dokusunda meydana gelen değişikliğin tesbiti oluşturuyor. Bunun için de düzenli olarak dişhekimine başvurulması gerekiyor. Dişhekimi Yaşa, dişeti iltihabı etkeninin ortadan kaldırılmasının önemli olduğuna işaret ediyor ve ekliyor: “Öncelikle ağız diş bakımına özen gösterilmeli. Ve düzenli olarak dişhekimine gidilmeli. Dişeti altındaki ve üstündeki diştaşları, bakteri plakları temizlenmelidir. Kötü yapılmış dolgu ve protezler yerine iyileri yapılmalı, oluşan bozukluklar selektif aşındırma ve ortodontik tedavilerle düzeltilmelidir.”

 

Yine ağız kokusu konusunda başka bir haber!

Ağız sağlığımıza gereken özeni göstermememiz, ağız kokusu sorununun esas nedeni.

Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Rasim Aktürk, “ağız kokusu, günümüzde toplumun yüzde 30’unun karşı karşıya olduğu bir sorundur” dedi. Dişlerin günde en az iki kez, üçer dakika fırçalanması gerektiğini belirtti.

 
Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Rasim Aktürk, ağız kokusunun, toplumun yüzde 30’unun karşı karşıya olduğu bir sorun olduğunu belirterek, ağız kokusunun yüzde 90 ağız ortamında oluştuğunu ve buna sebep olan iki çeşit koku olduğunu ifade etti.

Aktürk, şunları söyledi: “Ağız kokusu günümüzde toplumun yüzde 30’unun karşı karşıya olduğu, toplum ve iş hayatında rahatsız edici durumlara neden olan önemli bir problemdir. Ağız kokusu, genellikle ağız sağlığımıza gereken özeni göstermememizden kaynaklanmaktadır. Genellikle tükettiğimiz gıdaların ağzımızda oluşturduğu bakteriler, ağız kokusuna neden olmaktadır. Düzenli diş ve ağız bakımı, bu problemi ortadan kaldıracaktır.” 

 

NEDENLERİ

Aktürk, kronik ağız kokusuna neden olan etkenleri şöyle sıraladı:
  • Diş çürükleri. 
  • Dişeti hastalıkları. 
  • Uyumsuz ve kötü kullanılan protezler.
  • Ağız kuruluğu faktörleri. 
  • Ağız içindeki yumuşak dokularda, özellikle dil kökünde oluşan aneorop bakteri birikimi. 

Bazen nefes alma problemlerinin neden olduğu burundan gelen kötü kokuların ağız kokusu olarak sanıldığını anlatan Aktürk, burundan gelen kokulara, burundaki mukozanın kurumasının neden olduğunu belirterek, çocuklarda oluşan bu tür kokularda çocuğun burnuna birşey kaçıp kaçmadığının kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. 

 

AĞIZ ORTAMI DIŞINDAKİ SEBEPLER

Rasim Aktürk, ağız ortamı dışındaki sebeplerden oluşan ağız kokularına ise sinüzit, bronşial ve akciğer enfeksiyonları, böbrek yetmezliği, kanserler ve metabolik fonksiyon bozukluklarının neden olabileceğini belirtti. 

 

KURTULMAK İÇİN

Yaşadığımız sosyal ortamda ağız kokusunun modern insana yakışmadığını ve rahatsız edici bir durum olduğunu dile getiren Aktürk, ağız kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: 

  • Ağız kokusuna genellikle ağız içi etkenler neden olduğu için, ağız ve diş sağlığına son derece dikkat edilmesi.
  • Dişler günde en az iki kez, üçer dakika fırçalanması.
  • Dişlerin fırçalanırken mutlaka dilin de fırçalanması.
  • Alkol içermeyen gargara sularıyla gargara yapılması.
  • Aşırı kahve, çay, alkol ve sigara tuketiminin bırakılması