İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Tedavisinde Açılı İmplant Avantajı

Diş Tedavisinde Açılı İmplant AvantajıMeffert İmplant Enstitüsü Başkanı Ali Arif Özzeybek, açılı implantlar sayesinde, protezlerde hem daha az sayıda implant kullanıldığını hem de cerrahi müdahaleye gerek kalmadığını söyledi.

Dişi son noktaya kadar ağızda tutmanın kemik kaybına yol açtığını, bu sebeple kanal tedavisi yerine implantın tercih edildiğini belirten Özzeybek, ''Çünkü ileride implant veya protez yapılabilmesi için çene kemiğine ihtiyaç duyulur. İleriye yönelik kemiği korumak amacıyla gidişatı kötü olan dişleri çekerek implant uygulamak hem estetik hem de fonksiyonel açıdan daha akılcı'' şeklinde konuştu.

''Eksik diş veya dişler yerine yapay diş kökü yerleştirilmesi'' şeklinde tanımlanan implant tedavisinde son zamanlarda hastalar açısından sevindirici gelişmeler olduğunu belirten Özzeybek, bu gelişmelerden birinin de açılı implantlar olduğunu söyledi.

Mevcut tedavide, tam diş kayıplarında her bir çene için 7-9 arasında implant kullanmak gerektiğini kaydeden Özzeybek, şu bilgileri aktardı:

''Mevcut yöntemde, gerek alt gerekse üst çene için bazı cerrahi operasyonlar gerekebiliyor. Tam diş kayıplarında alt ve üst çeneye yerleştirilen açılı implantlar sayesinde, artık protezler cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yerleştirilebiliyor. 'All on 4' adı verilen bu yeni yöntemde ayrıca, protez için 7-9 implant yerine, sadece 4 implant kullanılıyor.'' (Bakınız, İmplant Tedavisi)

Yeni yöntemin dünyaca ünlü implant uzmanı Paulo Malo tarafından geliştirildiğini kaydeden Özzeybek, Malo'nun 15-17 Nisan tarihlerinde İstanbul'da Meffert İmplant Enstitüsü'nün ev sahipliğinde yapılacak Dünya İmplant Birliği Avrupa Sempozyumuna konuşmacı olarak katılarak deneyimlerini aktaracağını bildirdi.

 

Anında Yükleme Tedavisi

Özzeybek, implant tedavisindeki gelişmelerden bir diğerinin de ''Anında cerrahi ve yükleme'' adı verilen, implant ve protezlerin hiç beklemeden yerleştirilmesine olanak sağlayan yöntem olduğunu belirtti. Son 2 yıldır uygulanan, ancak geliştirilen teknolojilerle artık daha da yaygınlaşan yöntem hakkında bilgi veren Özzeybek, hastaların daha önce diş çekiminin ardından, implant için 1 ay, protez yerleştirilmesi için de 3 ay olmak üzere, toplam 4 ay beklemek zorunda olduklarını, ancak artık bu sürenin çok kısaldığını söyledi.

Özzeybek, ''Tomografi, 3 boyutlu CAD-CAM (Bakınız, CAD-CAM Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi) sistemlerinin devreye girmesi ve yeni yivli implant dizaynı sayesinde, artık hastalar hiç beklemeden yeni dişlerine kavuşabiliyor'' dedi. Söz konusu sistemlerle üç boyutlu görüntü elde edilerek geçici kron ve protez üzerinde uygulama yapılabildiğini kaydeden Özzeybek, bunun, diş çekiminin hemen ardından implant ve protezin takılmasına olanak sağladığını anlattı. Özzeybek, bu yöntemde, protezin implant uygulamasından sonraki 24 saat içinde yapılması, aksi halde normal sürenin beklenmesi gerektiğini kaydetti. İşlemin tek diş için yapılabileceği gibi tam dişsizlik halinde de uygulanabileceğini belirten Özzeybek, ''Hastanın hiç dişi olmasa bile implantla beraber protez de uygulanabilir'' diye konuştu. (Bakınız, İmplant Markaları ve Önemi)

 

İstanbul, Avrupa Sempozyumuna Ev Sahipliği Yapacak

İmplant tedavisindeki yeni gelişmelerin ele alınacağı, 15-17 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak Avrupa Sempozyumunda, anında yükleme uygulamalarında hastanın kök hücresinin toplanması, üç boyutlu görüntüleme teknikleri yardımıyla implant ve kemik grefti uygulamalarında komplikasyonlardan kurtulmanın yolları, estetik implantolojinin geleceği gibi konular tartışılacak. (Bakınız, Kemik Eksikliği Durumunda İmplant Tedavisi)

Workshopların yapılacağı ve 600 dolayında katılımcının yer alacağı toplantıda, başarılı implant uygulamaların yanı sıra uzmanlar başarısızlıkla sonuçlanan deneyimlerini de aktaracak.