İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Süt Dişlerin Bakımını Aksatmayın!

Süt Dişleri, Süt Dişi Çürükler, Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişlerindeki çürükler, tedavi edilmediği takdirde ileride diş çarpıklığına yol açabiliyor.

Beykent Tıp Merkezi Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Yalçın yaptığı açıklamada, okula başlangıç çağı olan 6 yaş döneminde ilk daimi azı dişlerinin yerini alacağının unutulmaması gerektiğini belirterek, "Bu dişlerin çürümemeleri için de önlem alınmalıdır. Diş hekimi tarafından değerlendirilerek, çürük riski taşıyanlara fissür örtücü tedavi uygulanmalıdır" dedi. (Bakınız, Fissür Örtücüler)

Süt dişlerindeki çürüklerin önemli olduğunu ve rutin diş hekimi kontrolleri ile başlangıç aşamasında yakalanıp tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Yalçın, "Aksi halde hiç yoktan yere diş çarpıklığına yol açabilir" uyarısında bulundu. (Bakınız, Süt Dişleri)

Dr. Gamze Yalçın, 6-15 yaşları arası dönemde sık sık diş çıkarma güçlükleri yaşandığını ifade ederek, "Belirtileri ateş, halsizlik ve ağrı olabilir. Kendini hasta hisseden çocukta ders çalışma, anlama problemleri olacağından zaman kaybetmeden doktora götürülmelidir. Bu tip belirtilerin altında başka sistematik sebeplerin olabileceği unutulmamalıdır" diye uyardı.

Çocuklarda düşme, çarpma sonucu oluşan ön diş kırılmalarına veya yerinden fırlayan dişlere rastlamanın mümkün olduğunu kaydeden Dr. Yalçın, "Böyle bir durumda çıkan ya da kırılan diş parçasının temiz bir ıslak beze sarılı olarak diş hekimine en kısa sürede başvurulması gerekir" diye konuştu. (Çocuklarda Sedasyon İle Tedavi)