İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Fırçalarken Sevdiğiniz Şarkıyı Dinleyin

Dişler Ne Kadar Süreyle Fırçalanmalı

Diş fırçalarken şarkı dinlemek, sıkılmayı ve dolayısı ile bu süreyi kısaltmayı gideriyor.

A.Ü Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çanakçı, “Diş aralarına giren bakteriler 24 ile 48 saat içerisinde tamamen temizlenerek dışarı atılmalıdır. Birkaç dakikada yapılan temizlik bu bakterileri dışarı atmada yetersiz oluyor. Dişler her gün fırçalanmasına rağmen çürüme ve diş eti hastalıkları oluşuyor” dedi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Varol Çanakçı, ağız ve diş sağlığı için gerekli diş fırçalamanın, toplumumuzun büyük çoğunluğu tarafından bilinçsizce yapıldığını söyledi. Yapılan ulusal ve uluslararası araştırmalarda, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde diş temizliğinin yüzde 90 oranında yapıldığını kaydeden Çanakçı, “Kişilerin el kabiliyetleri veya fırçalama şekillerinin bilinmemesi nedeniyle fırça ile yapılan temizlik eksik yapılıyor. Her evde diş fırçası olmasına rağmen diş eti hastalığı yüzde 50-70 oranına kadar çıkmakta. Bu durum da ağız ve diş temizliğinin gerektiği gibi yapılmadığını göstermektedir” dedi. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

 

Önce Mekanik Temizlik

Diş fırçasına diş macunu sürülerek başlanılan diş fırçalamanın olumsuz etkilerine değinen Çanakçı, diş macununun bazı kişilerde mide bulantısı veya tiksinti şeklinde yan etki yapabileceğini bildirdi. Macunların ağızda hoş kokular oluşmasına da neden olduğunu anlatan Çanakçı, şunları söyledi:

“Dişler macun kullanılarak fırçalandığında ağızda hoş koku oluşturması dişlerin yeterince temizlendiği kanısı uyandırmaktadır. Bazı kişilerde meydana gelebilecek mide bulantısı ve tiksinti gibi yan etkiler de diş fırçalama süresini en aza indirmektedir. Bunu önlemek için dişler, önce kuru fırçayla daha sonra macun sürülerek temizlenmeli.” (Bakınız, Diş Fırçalama Eğitimi)

 

Günde İki Kez Fırçalayın

Toplumumuzda mekanik temizlik yapılmadığı için macun kullanılarak yapılan fırçalamanın gerektiğinden çok kısa sürdüğünü kaydeden Çanakçı, şöyle devam etti:

“Dişler, en az bir şarkı süresince fırçalanmalıdır. Diş fırçalarken sevdiğiniz şarkıyı dinleyin. Bu yöntem diş fırçalarken geçen sürede, kişilerin sıkılmasını veya zamanını boşa harcandığı yönündeki düşüncelerini giderir. Diş aralarına giren bakteriler 24 ila 48 saat içerisinde tamamen temizlenerek dışarı atılmalıdır. Birkaç dakikada yapılan temizlik bu bakterileri dışarı atmada yetersiz oluyor. Dişler her gün fırçalanmasına rağmen çürüme ve diş eti hastalıkları oluşuyor. (Bakınız, Diş Çürükleri) Bu da fırçalamanın ağzın her bölgesine ulaşılmadan bitirilmesinin bir sonucudur.”

Ağız ve diş temizliğinin hekimin tavsiyesi doğrultusunda yapılması gerektiğini vurgulayan Çanakçı, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin bile en az 4 ila 6 ayda bir diş hekimine danışması gerektiğini sözlerine ekledi.