İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Sağlık Dişlerde Başlar

Diş Eti Hastalıkları, Diş Eti Çekilmesi, Diş Eti Kanaması, Diş Taşı Temizliği

Sağlığımızı tehlikeye atan diş eti hastalıklarından iyi bir ağız hijyeni ve düzenli kontrol ile korunmak mümkün...

Sağlıklı diş eti portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü, diş ile sınır, düzgün hatlı ve pembe renklidir. Sağlıklı diş eti fırçalarken, yemek yerken ve günlük hayatta kesinlikle kanamaz.

Diş Etinde Kanama Neye İşaret?

Diş etindeki kanama diş etiniz ve çevre dokuların hasta olduğunu gösterir. Diş etleri, şiş, parlak kırmızı, dokunulduğunda kolayca kanayan ve ağrılı haldedir. Hastalarda ağız kokusu vardır, diş taşları ve lekeler bulunur. Bu faktörlerin yanında diş eti kanaması ve şişmesi diyabet gibi bazı sistemik hastalıklar, bazı ilaçların yan etkisi olarak, vitamin eksikliği ve çok fazla tütün tüketimi ile de gelişebilir, diş eti iltihabını tetikleyebilir. (Bakınız, Diş Eti Kanaması)

 

Ağızda Kötü Bir Tat

Dişeti hastalıkları, Gingivitis (Diş eti İltihabı) olarak başlar. Diş etinde kendiliğinden, dokunulduğunda ya da fırçalandığında kanama, şişkinlik, hafif ağrı ve şişkinlik hissi, ağızda kötü tat ve koku vardır. Birçok hasta diş eti hastalığının bu ilk safhasını normal kabul edip diş hekimine başvurmaz. Oysa bu aşama tedavinin en kolay yapılabildiği safha olarak kabul edilir. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları Tedavisi)

 

Tahribat Artarsa

İkinci aşama akut periodontitis denilen ve artık diş etindeki enfeksiyonun kronikleşmeye başladığı ve verdiği tahribatın arttığı dönemdir. Yaygın diş taşı oluşumu ve buna bağlı diş eti çekilmeleri vardır. (Bakınız, Diş Taşları) Genelde bu aşamada diş hekimine başvurulur fakat oluşmuş olan diş eti çekilmesi, kemik kaybı eski haline getirilemez. Hastalığın daha ilerki safhalarında kemik erimesi ve diş eti çekilmesindeki artma ile birlikte dişlerin kaybına kadar giden bir süreç izlenir.