İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Ramazanda Diş Çürüklerine Dikkat!

Ramazanda Diş Çürüklerine Dikkat!

Ramazan ayında, diş çürükleri ve ağız kokusu artıyor.

Avrupa Florence Nightingale Ağız, Çene ve Diş Hastalıkları Bölüm Başkanı Dt. Hasan Edalı, Ramazan'da ağız sağlığıyla ilgili soruları yanıtladı:

 

Oruçluyken Diş Fırçalanabiliyor mu, Ağız Suyu Kullanılabilir mi?

Oruçluyken diş fırçalamanın aslında hiçbir mahsuru olmadığı din adamları tarafından da defalarca onaylandı. Çünkü diş fırçalamak vücudu besleyen bir durum olmadığı için oruçluyken de diş macununu yutmamak kaydıyla dişler fırçalanabilir. Diş macunu da, ağız suyu da yutmamak kaydıyla oruçluyken rahatlıkla kullanılabilir. Banyo yapmanın nasıl oruç için bir mahsuru yoksa, diş fırçalamak da aynı mantığı taşır. (Bakınız, Diş Fırçalama)

 

Ramazan'da Ağız Sağlığını Nasıl Koruyabiliriz?

İftardan ve sahurdan sonra dişlerin daha özenle fırçalanması gerekiyor. Bir ay boyunca dil altı ve diş eti bölgelerinin iyice temizlenmesini, bir de ağız antiseptiği kullanılmasını özellikle öneriyoruz. En basiti; tuzlu suyla gargara yapmaktır, daha etkili olan anti bakteriyel gargara ya da ağız spreyi gibi ürünler de kullanılabilir. Çünkü özellikle iftarda ve sahurda yediğimiz yemeklerden sonra ağızdaki dengeler tamamen bozulur, asit oranı artar. Dolayısıyla, bakteri çoğalması için uygun ortam oluyor. Yemek yenildikten sonra hemen yatıldığı için ağız içi harareti artar, daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, diş çürükleri artabilir. (Bakınız, Çürük Diş Tedavisi)

 

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Önlenebilir?

Ağız kokusu yalnız diş çürüklerinden meydana gelmez. En büyük sebebi diş eti iltihabıdır. Ayrıca protezler de ağız kokusu yapabilir. Diğer taraftan bronşlar ve mideyle ilgili kokular da meydana gelebilir. Bilhassa, daha önce yediğimiz gıdalar ve midenin boş olması koku olasılığını artırabilir. Geniz eti akıntıları da koku yapabilir. Ağzımızın bakımını çok iyi yapmazsak, koku daha da artabilir. Ağız spreyleri oruçluyken de rahatlıkla kullanılabilir, kokuyu gideren ağız gargaraları yutmamak kaydıyla gün içinde birkaç kez tekrarlanabilir. Sahurdan sonra tok karna yatıldığı ve mide tamamen dolu olduğu için horlama ve akne durumları yüzde 80 artar. Bunun için yemek yedikten sonra en azından bir saat bekleyip, öyle yatmakta fayda vardır. (Bakınız, Ağız Kokusu)