İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Çocukların Diş Sağlığına Özen Göstermiyoruz...!

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Diş Fırçalama

Türkiye’de ağız ve vücut sağlığı için büyük önem taşıyan diş sağlığına gereken özenin gösterilmediği, diş çürüğü oranının inanılmaz boyutlarda olduğu kaydedildi.

Doç. Dr. Alparslan Gökalp, diş sağlığının sağlanması için ailelerin bilinçlenmesi, diş fırçalamanın eğlenceli hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Gökalp, ayrıca çocukların da düzenli olarak diş hekimlerine götürülüp dişlerinin kontrol edilmesinin önemini vurguladı.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alparslan Gökalp, Türkiye’de çocukların dişlerine verilen önemin, İngiltere’de daha fazla verim alınması amacıyla koyunların dişlerine verilen önemden daha az olduğunu savundu.

Doç. Dr. Gökalp, diş sağlığının, düzenli beslenmenin sağlanabilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Gelişmiş ülkelerde diş sağlığına gereken önemin fazlasıyla verildiğini ve bunun küçük yaşlarda başladığını belirten Gökalp, bu nedenle çok sayıda Avrupa ülkesinde diş çürüğü oranın oldukça düşük olduğunu ifade etti. İngiltere’de, insanların yanı sıra koyunların bile ağız sağlığına çok dikkat edildiğini vurgulayan Gökalp, şunları kaydetti: (Bakınız, Çocukların Dişleri Neden Çürüyor?)

Sürekli meralarda otla beslenen koyunların dişlerinde, aşınma nedeniyle dişin özü açığa çıkacak şekilde madde kaybı ortaya çıkıyor. Bu da, iltihaplara neden olduğundan dişlerin kaybına yol açıyor. Dişsiz kalan hayvan da iyi beslenmediği için ömrü kısalıyor. Koyunların ömrünün kısalmasını önlemek ve gereken verimi alabilmek için İngiltere’de koyunların dişlerine çelik malzemeler takılıyor.”

Dişlere verilen bu önem sayesinde koyunların ömrünün ortalama 2 yıl uzatıldığını ifade eden Gökalp, bu yolla koyundan daha fazla yün, süt ve kuzu alınarak ekonomiye katkı sağlandığını söyledi.

 

Çocukların Süt Dişleri Nasıl Olsa Dökülecekler...

Doç. Dr. Gökalp, Türkiye’de ise ağız ve vücut sağlığı için büyük önem taşıyan diş sağlığına gereken özenin gösterilmediğini, diş çürüğü oranının inanılmaz boyutlarda olduğunu kaydetti. Pedodonti Bölümü’ne dişlerini kontrol ettirmek için gelen çocukların büyük bölümünde diş çürükleri tespit ettiklerini vurgulayan Gökalp, ailelerin bu konuya çok bilinçsiz yaklaştıklarını ifade etti.

Gökalp, süt dişleri önemli oranda zarar görmüş çocukların dişlerine modern teknikle çelik malzeme takmak istediklerinde “nasıl olsa dökülecekler, gerek yok” gibi bir yaklaşımla karşılaştıklarını bildirerek, “Ülkemizde çocukların dişlerine verilen önem, ne yazık ki İngiltere’de daha fazla verim alınması amacıyla koyunların dişlerine verilen önemden daha az” diye konuştu. (Bakınız, Süt Dişleri)

 

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak Zahmetli Görülmemeli!

Çocukların diş sağlığına özen göstermesinin sağlanmasını, ancak bunun zorla değil örnek olacak şekilde anlatılması gerektiğini kaydeden Gökalp, şöyle devam etti: (Bakınız, Çocuklarda Diş Fırçalama)

 “Çocuklar her konuda büyüklerini örnek alırlar. Eğer bir evde ebeveynler sürekli diş fırçalıyor ve ağız sağlığına dikkat ediyorsa, çocuklar da bunu örnek alarak dişlerine özen göstermeyi küçük yaşta öğrenir. Bunun yanı sıra ağız sağlığı için kullanılan malzemeler sık aralıklarla değiştirilerek çocuklar diş bakımına teşvik edilebilir. Günde en fazla 5 dakika alan diş bakımı zahmetli bir iş gibi görülmemeli. Diş sağlığının sağlanması için ailelerin bilinçlenmesi, diş fırçalamanın eğlenceli hale getirilmesi gerekir. Ayrıca, çocuklar düzenli olarak diş hekimlerine götürülüp dişleri kontrol ettirilmeli.”