İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

100 Kişiden 80’inde Ortodontik Anomaliler Var...!

Dişlerde Çapraşıklık, Ortodonti Tedavisi

Dicle Üniversitesi (DÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Hamamcı, toplumda yüzde 80 civarında görülen ortodontik anomalilerin, ilerde estetik problemlerin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Hamamcı, çiğneme, konuşma, yutkunma ve az da olsa solunumun ağız ortamında gerçekleştiğini, toplumun büyük bir kesiminin ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermediğini belirtti.

Hastalıklardan korunmanın, tedavi etmekten daha ucuz ve kolay olduğunu, sağlık bilinci gelişmiş bireyin kendi kendinin doktoru olabileceğini kaydeden Hamamcı, ağız ve diş hastalıklarının tedavi edilebilir hastalıklar arasında bulunduğunu bildirdi. (Bakınız, Şeffaf Braketlerle Görünmeyen Diş Teli Tedavisi)

Ağız ve diş sağlığının anne karnında başladığını, ağız ortamının doğumdan itibaren yaşam boyu bilinçli bakım istediğini dile getiren Hamamcı, sürekli bakımın ağız ve ağızdan kaynaklanan vücuttaki birtakım hastalıklardan korunmayı sağladığını kaydetti. Diş çürükleri, yumuşak doku ve kemik hastalıkları ile ortodontik anomalilerin bireyin fonksiyonlarının azalmasına ve estetiğin bozulmasına neden olduğuna değinen Hamamcı, özellikle diş çürüklerinin kalp, böbrek, boğaz ve romatizmal hastalıklara yol açtığını vurguladı. (Bakınız, Çürük Diş Tedavisi)

Prof. Dr. Hamamcı, şöyle dedi: “Toplumda yüzde 80 civarında görülen ortodontik anomaliler, ilerde estetik problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca, çocuğun sert ve yumuşak dokularını bozmakta, diş dizilerini ile çene ve yüz kemiklerini etkilediğinden ağız fonksiyonları asgariye inmektedir. Organ taslaklarının oluştuğu hamilelik döneminde annenin dengeli beslenmesi, hastalıklardan korunması, sigara ve alkol almaması, yakın akraba evliliğinden uzak durması gerekiyor. Doğum sonrasında bebeğin anne sütü alması ve süt dişlerine gereken önemin verilmesi lazım. Bunlar yapılmadığı takdirde çok uzun süreli ortodontik tedaviler gerekecektir.” (Bakınız, Süt Dişleri)