İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Sağlığı Önemsenmiyor..!

Diş Sağlığı, Diş Fırçalama, Diş Çürükleri

Yıllık diş macunu tüketimi İngiltere'de 112, Türkiye'de ise 12 gram düzeyinde. 30 - 34 yaştakilerin yüzde 97'sinin çürük dişi olmasına rağmen nüfusun yüzde 10'u da hayatında hiç diş hekimine gitmemiş.

Türkiye'de ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmediği belirtildi.

Yapılan araştırmalar, yılda kişi başına diş macunu tüketiminin, İngiltere'de 112, İtalya'da 67, Türkiye'de ise 12 gram, yani İngiltere'nin 10'da, İtalya'nın 5.5'te 1'i düzeyinde bulunduğunu ortaya koyuyor. Kişi başına diş fırçası kullanımı ise İngiltere'de 2.5 iken Türkiye'de ise 0.3 adet düzeyinde bulunuyor. (Bakınız, Dişler Nasıl Fırçalanır?)

Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Kilis Diş Hekimleri Odası Başkanı Muzaffer Baloğlu, yaptığı açıklamada, halkın gittikçe fakirleşmesi ve buna bağlı olarak alım gücünün azalmasının, özellikle ağız ve diş sağlığı konusunda insanların hasta olmasına rağmen, bunu ciddiye almaması gibi ilginç bir tablo ortaya çıkardığını kaydetti. Türkiye'de 12-13 yaş grubundakilerin yüzde 83'ünün, 30-34 yaş grubunda bulunanların ise yüzde 97'sinin ağzında çürük bulunmasına rağmen, nüfusun yüzde 10'unun hiç diş hekimine gitmediğini anlatan Baloğlu, ''Ekonomik durum ya da ağız ve diş sağlığını ciddiye almama gibi faktörlerin etkisiyle insanların yüzde 43'ünün bir yıldan beri diş hekimine gitmemesi de sorunun bir başka boyutunu oluşturuyor'' dedi. (Bakınız, Diş Çürükleri)

Sağlık Bakanlığı'nın araştırmasına göre, yılda kişi başına hekime 2.4, diş hekimine 0.72 kez başvurulduğunu ifade eden Baloğlu, öğrenim durumu ve ekonomik düzeyi yüksek olanlar ile kadınların, diş hekimine daha çok başvurduğuna dikkati çekti.

Baloğlu, genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmeden ve devletin sosyal görevi olduğunu hatırlayıp insanlara ücretsiz sağlık hizmeti sağlamaması halinde, bu tablonun daha da karamsar bir konuma geleceği uyarısında bulundu. (Bakınız, Koruyucu Diş Hekimliği)