İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Ağız Kuruluğunu Hafife Almayın!

Ağız Kuruluğunu Hafife Almayın!

Ağız kuruluğunun diş çürüğü, diş eti iltihaplanmaları ve beslenme bozukluğuna neden olduğu, mutlaka bir diş hekimine başvurulması gerektiği bildirildi.

Ağız kuruluğu olan kişilerin alkol, tütün ve acı gıdalardan kaçınmaları gerekiyor. Uzmanlar, uyurken odada nemlendirici cihaz bulundurulmasını, dişlerin florlu diş macunuyla sık sık fırçalanmasını ve eczanelerde satılan yapay tükürük preparatlarının öğünlerden ve yatmadan önce kullanımını öneriyorlar.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Diş Hekimi Çiğdem Çubukçu, tıpta “xerostomia” denilen ağız kuruluğunun, tükürük bezlerinin yetersiz çalışması sonucu oluştuğunu söyledi. Tükürük miktarındaki yetersizliğin, diş yüzeyinde aşırı miktarda gıda ve bakteri plağı birikmesine yol açtığını anlatan Çubukçu “Tükürük miktarının yetersiz olması, diş çürüğü, diş eti iltihaplanmaları ve beslenme bozukluklarına neden oluyor. Ayrıca ağız kuruluğu, çiğneme ve yutma güçlüğüne neden olduğu için beslenme bozuklukları da oluşur” dedi. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

 

Yan Etki Olarak Ortaya Çıkıyor

Çubukçu, tansiyon, alerji, antidepresan, ağrı kesici gibi ilaçların kullanımı ile radyoterapi ve kemoterapinin yan etkisi olarak ortaya çıkan ağız kuruluğunun, sürekli devam eden boğaz ağrısı, dilde yanma, ağız kokusu, konuşma güçlüğü, dudak ve dudak kenarlarında çatlama gibi belirtilerle ortaya çıktığını bildirdi. (Bakınız, Ağız Kuruluğu)

 

Öneriler

Tükürük miktarındaki yetersizliğin, tükürük yapısında bulunan kalsiyum ve fosfat gibi bazı minerallerin de azalmasına neden olduğuna işaret eden Çubukçu, şunları kaydetti: “Bu minerallerin az olması, diş çürüklerinde artışa neden oluyor. (Bakınız, Diş Çürükleri) Ağız kuruluğu olan kişilerin alkol, tütün ve tütün ürünlerini kullanmamaları ve acı gıdalardan kaçınmaları gerekmektedir. Uyurken odada nemlendirici cihaz bulundurulması, dişlerin sık sık fırçalanması ve eczanelerde satılan yapay tükürük preparatlarının öğünlerden ve yatmadan önce kullanımı, ağız kuruluğunu olan hastaları rahatlatacaktır. Ağız kuruluğu hafife alınmamalı ve mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.”