İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Ağız Kokusu Ciddi Hastalık Habercisi Olabilir!

Ağız Kokusuna İyİ Gelen Yiyecekler

Çoğu zaman utanmaya, çekingenliğe hatta boşanmaya neden olabilen ağız kokusu, size bir hastalık sinyali de veriyor olabilir.

İnsanlar, doğduktan hemen sonra alınan anne sütü ile birlikte, ağız içinde ilk mikroorganizmayla tanışmış olurlar. Memorial Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Sağlığı Kliniği’nden Diş Hekimi Emek Külür ağız kokusunun nasıl meydana geldiğini şu sözlerle anlatıyor; ‘ağız içinde her zaman ağız mukozası ile etkileşimde bulunan bakteriler vardır. Ağız ve diş bakımına gerekli önem verilmediği takdirde ağız içindeki bakteri dengesinde negatif değişimler izlenir. Bu denge değiştiği zaman tıp dilinde ‘halitozis’ adı verilen ‘ağız kokusu’ meydana gelir. Ağız içinde var olan çürük dişler, dişeti ile uyumu bozuk olan kuron ve köprüler bakterilerin yaşama ve üremelerine uygun ortamlar hazırlamaları sebebi ile ağız kokusunun etkeni olabilirler.’ ve ekliyor; ‘Ağız kokusu, yalnızca ağız ve diş kökenli olmayabilir. Mide, bağırsak rahatsızlıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları da ağız kokusuna sebep olabilir.’ (Bakınız, Ağız Kokusu Sebepleri)

Ağız kokusu mevcut durumun teşhisi ve tedavisi ile birey ve çevresi için bir kabus olmaktan çıkabilir. Siz de insanlarla daha rahat konuşmak ve dilediğiniz gibi gülümseyebilmek için ağız kokunuzun nedenini öğrenin ve geç kalmadan tedavi ettirin. (Bakınız, Ağız Kokusuna İyi Gelen Yiyecekler)