İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Yaşlılıkta Gülümsemeniz Bozulmayacak!

Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi

Eksik diş ve çene-yüz bozukluğuna neden olan bir genin tespit edildi, çalışmaların aynı hızla devam etmesi durumunda bu tür bozuklukların ortaya çıkmadan önleneceği bildirildi.

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nejat Erverdi, dişleri ortodontik tedavi ile uzatarak, yaşlanmanın yüzdeki en önemli etkisi olan gülümsemenin bozulmasını ortadan kaldırabildiklerini bildirdi.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda devam eden 9. Uluslararası Çene-Yüz Gelişimi ve Fonksiyonu Kongresi’nde başkanlık görevini üstlenen MÜ Tıp Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nejat Erverdi, yaptığı açıklamada, “ortodontik tedavilerin özellikle erişkinlere daha çok nasıl yönelebileceği” konusundaki çalışmaların sürdüğünü söyledi. (Bakınız, Ortodonti Tedavisi)

İnsanları porselen dişlerden kurtarmak ve kendi dişleriyle estetik sağlamak amacını taşıdıklarını anlatan Prof. Dr. Erverdi, “Tüm amacımız erişkin ortodontisini daha konforlu hale getirmek, gülümseme bozukluğunu tedavi etmek, hatta yaşlanmayı, dişleri uzatarak ya da düzenleyerek kamufle etmek” dedi. (Bakınız, Gülüş Tasarımı)

Yaşlanmayla birlikte dudak ve burun gibi yumuşak dokuların yerçekimine teslim olup aşağı doğru indiğini dile getiren Prof. Dr. Erverdi, şunları kaydetti: “İnsanların gülümsedikleri dişlerinin tam olarak görünmesi ve kenarlarda karanlık boşluklar olmaması, en çok istenen durum. 18 yaşındaki genç gülümsediği zaman dişleri tam olarak görünürken, 60 yaşında bir insanınki görünemiyor. Ancak bizler dişleri ortodontik tedavi ile uzatarak, yaşlanmanın yüzdeki en önemli etkisi olan gülümsemenin bozulmasını ortadan kaldırabiliyoruz.” Prof. Dr. Erverdi, tedavinin 1 yıl kadar sürdüğünü ve telleri iç tarafa görünmeyecek şekilde yerleştirdiklerini ifade ederek, “Tüm olay, erişkinlerin toplum içerisindeki pozisyonunu sarsmadan onları tedavi etmek” diye konuştu. (Bakınız, Lingual Ortodonti)

60 yaşında hastalarının bulunduğunu ve tedavide aynı zamanda dokuların yenilendiğini vurgulayan Prof. Dr. Erverdi, “Gözlerinin ışığı değişiyor insanların. Çünkü kendileri için bir şeyler yapmış oluyorlar ve hayata yeniden başlıyorlar” dedi. 

Protez ve kaplama gibi suni materyallerin kullanılmasına kesinlikle karşı olduklarına dikkat çeken Prof. Dr. Erverdi, kişilerin kendi dişleriyle naturel olarak estetiğin sağlanmasının daha sağlıklı olduğunu sözlerine ekledi. 

 

Genetik Çalışmalar Ön Planda

Bu arada kongreye Danimarka’dan katılan Aaarhus Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bierte Melsen, çene ve yüz gelişimi bozukluklarında son yıllarda genetik çalışmaların ön plana çıktığını söyledi.

ABD Connecticut Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ravi Nanda da, eksik diş ve çene-yüz bozukluğuna neden olan bir genin tespit edildiğini anlatarak, çalışmaların aynı hızla devam etmesi durumunda bu tür bozuklukların ortaya çıkmadan önleneceğini bildirdi.