İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Sağlıksız Diş Organları Vuruyor!

Diş Sağlığı Diğer Organları da Etkiliyor!

Diş sağlığını ihmal etmenin, vücudun diğer organlarını da etkilediği bildirildi.

İltihaplanan dişlerin, kalp, göz, böbrek gibi organlarda ikincil hastalıklara neden olduğu belirtildi.

Türkiye’de yıllık diş hekimine gitme oranının yüzde 0,7 olduğunu belirten İzmir Diş Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Tayfun Günbay, şöyle konuştu: “Ağızdaki sağlıksız her diş, vücutta herhangi bir organda ikincil (sekonder) bir hastalığa neden olabiliyor. İkincil hastalık olarak genellikle göz, deri ve böbrek rahatsızlıkları görülüyor. Hatta iltihaplanan dişler, kalbe bile etki edebiliyor. Bu hastalar, görünürde olan bu rahatsızlıkları için doktora bile gitseler, asıl hastalıkları tedavi edilmeden iyileşemiyor. Öncelikle hastanın bu rahatsızlığının, dişten kaynaklandığını öğrenmesi gerekiyor. Önemli olan, dişin sağlığının bozulmadan, düzenli olarak kontrol edilmesidir.” (Bakınız, Koruyucu Diş Hekimliği)

Ağız ve diş sağlığı bilincinin çocukların eğitiminden başlayacağını belirten Prof. Dr. Günbay, şöyle konuştu: “Ağız ve diş sağlığı bilincini, TV yoluyla çocuklara aktarmak gerekir. Bunun için de (prime time) da izlenilen TV dizileri çocuklara ulaşmada en etkili yoldur. Diş sağlığı bilinci, dizilerle güçlendirilebilir.” (Bakınız, Çocukların Dişleri Neden Çürüyor?)

 

Düzenli Fırçalama Oranı Yüzde 25

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de halkın yüzde 25’i, günde iki kez düzenli dişlerini fırçalıyor. Bu oldukça düşük bir rakam. Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen diş fırçası ortalama yüzde 2,5 iken, Türkiye’de 4 kişiye bir fırça düşüyor.