İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Hekimliğinde Lazer Devrimi

Lazer Diş Hekimliği, Lazer Dolgu, Lazer Diş Beyazlatma

ABD’de uygulamaya konulan lazer yöntemi sayesinde dişçi koltuğunda gırgır makinesi ve uyuşturucu iğne ıstırabı son buluyor.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, ABD’de şimdiden binden fazla dişçi gırgır makinesi ve uyuşturucu iğne yerine lazer kullanmaya başladı. Dişleri lazerle tedavi edilen ya da doldurulan kişilerin hemen hiç acı duymadıkları belirtildi.

1700’lü yıllardan beri kullanılan gırgır makinesinden vazgeçerek lazer kullanmaya başlayan diş hekimleri, lazerin tıpkı gırgır makinesi gibi çürük dişleri oyduğunu ve dolguya hazır hale getirdiğini kaydettiler. Diş hekimleri, lazerin bir avantajının da kanama yapmaması olduğuna dikkat çektiler. (Bakınız, Lazer Diş Hekimliği)

Lazer yöntemiyle ağzın değişik yerlerindeki dişler bir seferde doldurulabiliyor. Uyuşturularak yapılan dolgularda ise ağzın sadece bir tarafına iğne yapıldığından hasta diğer dolgu için ikinci kez dişçiye gitmek zorunda kalıyor. (Bakınız, Lazer Dolgu)

 

Uzmanlar, lazerin avantaj ve dezavantajlarını şöyle sıraladı:

Dolguda: Uyuşturucu iğneye ihtiyaç duyulmuyor, ancak gırgır makinesinden daha yavaş çalışıyor. Hassas dişlerde: Tedavi daha çabuk yapılıyor, ancak her hastaya uygulanamıyor. Diş etlerine şekil vermede: Kanama olmuyor, ancak diş etleri daha yavaş iyileşiyor. Kanal tedavisinde: Lazer bakterileri öldürüyor, ancak kanal tedavisinin tamamı lazerle yapılamıyor. (Bakınız, Kanal Tedavisi) Dişlerin beyazlatılmasında: Lazer evde kullanılan yöntemlerden daha iyi sonuç veriyor, ancak temizleme ücreti 800-1500 dolar arasında değişiyor. (Bakınız, Lazer Diş Beyazlatma)

Lazer kullanımının henüz çok yeni olduğunu ve dişçilik okullarında bu alanda eğitim verilmediğini belirten kaynaklar, dişçilerin ya lazer üreticileri tarafından açılan kurslara devam etmek ya da Lazer Dişçilik Akademisi’ne yazılmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler. ABD’deki yaklaşık 200 bin dişçiden sadece bin kadarının lazer yöntemine geçtiği, bu yöntem için gerekli malzemenin çok pahalıya çıktığı kaydedildi.