İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Hastalıklarında İnme Riski

Diş Hastalıkları Başka Hastalıkları Tetikleyebilir. Diş Çürükleri Tehlikeli

Diş kaybı ve diş hastalıklarının, iskemi ile ilgili inme riskini artırabildiği saptandı.

13 Aralık — Harvard Üniversitesi uzmanları, 40-75 yaşları arasında 41 bin 380 erkek denek üzerinde 12 yıl süren araştırma yaptı. Denekler arasında az dişi olanların genellikle yaşlı, alkolü fazlaca tüketen, fiziksel aktivitesi zayıf ve sigara kullananlar olduğu belirlendi.

Araştırma sonunda, 17-24 diş bulunan deneklerde inme riski yüzde 50 olarak bulundu. 11-16 dişi bulunan deneklerde inme riskinin yüzde 74 olduğu gözlendi. 10 veya daha az dişi olan deneklerde ise inme riskinin şaşırtıcı bir sonuç olarak yüzde 66’yı bulduğu kaydedildi.

Çürük dişlerin enfeksiyona yol açtığına değinen uzmanlar, vücuttaki iltihaplanmanın inme ve kalp hastalıkları riski ile de ilişkisi bulunduğunun daha önce saptandığını hatırlatıyor.

Araştırmadaki sürpriz sonuçlardan biri de diş hastalıklarının tedavi edilmesi ile daha önce oluşmuş riskin azaltılamaması oldu. (Bakınız, Koruyucu Diş Hekimliği)

 

Diş Çürükleri, Diş Apseleri Kalıcı Risk Nedeni Olabilir?

Uzmanlar, dişlerin çekilmeden önce ağır enfeksiyona yol açabildiğini bunun da kalıcı risk nedeni olabildiğini düşünüyor. (Bakınız, Diş Apsesi)

Araştırmada diğer sürpriz ise az dişi bulunan sigara tiryakilerinin, az dişi bulunan ve sigara kullanmayan deneklerden daha az inme riski taşıdıkları oldu. Bu sonucun, diş kaybıyla ilgili inme riskinde sigaranın başlıca rolü oynamadığını ortaya koyduğu belirtildi. (Bakınız, Diş Kaybında İmplant Tedavisi)

Diş hastalıklarından meydana gelen inme riskinin tamamen iltihaplanma ile ilgisi bulunduğu düşünülüyor. Diş kaybı ile ilgili inme riskinde, yaşlılık, sigara, şeker hastalığı ve bazı sosyoekonomik faktörlerle gelir düşüklüğünün rol oynayabildiği belirtildi. Diş hastalıklarıyla ilgili inme riskinin uzun zaman içinde oluştuğu ifade ediliyor. Araştırma ile ilgili rapor, “Stroke” adlı dergide yer aldı.