İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Kayıp Dişlerde İmplant Dönemi

Diş Kayıplarında İmplant Tedavisi, Diş İmplantı Avantajları, İmplant Markaları ve Fiyatları

Diş eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Ali Palalı, “diş implantı, uzun vadede hem sağlık hem de maddi açıdan avantaj sağlıyor” dedi.

Çene kemiği içine titanyum vida yerleştirilerek yapılan “Diş İmplantı” sayesinde, özellikle total diş protezi kullanan kişilerde sıklıkla rastlanan rahat yemek yiyememe, protez vurukları ve tat alma hassasiyetinde azalma gibi problemlerin en aza iniyor. 

Diş eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Ali Palalı, diş implantlarının doğal diş kökünün yerine yerleştirilen titanyum vidalar olduğunu belirterek, bu yöntemin, geleneksel hareketli protezlere göre daha rahat konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağladığını söyledi. Böylece, hastaların gülerken, konuşurken protezlerinin ağızdan çıkma korkusunu yaşamadıklarını vurgulayan Palalı, implant yönteminin hastalara elma gibi meyveleri de ısırarak yeme zevkini yaşattığını kaydetti..

İmplantın, biyolojik uyumluluğu en fazla maddelerden biri olan titanyumdan yapıldığı için, vücudun yabancı maddelere karşı gösterdiği tepkiyi en aza indirdiğini anlatan Palalı, implant yönteminin lokal anestezi altında hiçbir ağrı duyulmadan yapılabildiğini, operasyon sonrası hissedilen hafif ağrının ise basit bir şekilde ağrı kesici ilaçlarla giderilebildiğini kaydetti. (Bakınız, İmplant Tedavisi)

 

Düzenli Doktor Kontrolleri Şart

Doğru uygulandığı takdirde başarı oranı yüzde 90-100 olan implantın, genel sağlık durumu uygun olan 18 yaşından büyük herkese uygulanabildiğini ifade eden Palalı, bu teknikte, operasyon sonrası periyodik doktor kontrollerinin ve ağız bakımının önemine dikkati çekti. Palalı, “Operasyon sonrası ağız hijyenine özen gösterilmemesi, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi nedenler implant uygulamasının başarısını olumsuz yönde etkiler. Bunun önlenmesi için dişhekiminin tavsiyelerine uyulmalı, düzenli doktor kontrolleri aksatılmamalıdır”dedi. (Bakınız, Ağız Bakımı)

 

Diş İmplantı İle Komşu Dişlerin Kesilmesine Gerek Kalmıyor

Tek, birden fazla ve tam diş eksikliklerinde uygulanabilen implant yönteminde, geleneksel köprü uygulamalarında olduğu gibi komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadığını dile getiren Palalı, şöyle konuştu: “Tek diş eksikliklerinde sabit köprü protezlerinin yapılabilmesi için bilindiği gibi komşu dişlerin kesilmesi gerekmektedir. İmplant uygulaması ile bu gereksinim ortadan kalkarak, kaybedilen diş, kökü ve kuronu ile birlikte tamamen geri verilir. Geleneksel tedavilerde ancak takılıp çıkartılan hareketli protezler ile sorunun çözülebildiği vakalarda, implant tekniği sayesinde sabit protezler, köprüler yapılabilmekte, daha estetik, kullanımı daha rahat çözümler üretilebilmektedir.” (Bakınız, Hangi Durumlarda Diş İmplantı Yapılır?)

 

Uzun Vadede Sağlıklı ve Maddi Açıdan Avantaşlı

Diğer rutin diş hekimliği tedavi ve uygulamalarına oranla daha pahalı bir yöntem olan implanta talebin her geçen gün arttığını vurgulayan Palalı, şunları söyledi: “Bu yöntem pahalı olmakla beraber, komplikasyon olmazsa implantlar, yani çene kemiği içindeki altyapı hiçbir sorun yaratmadan vücutta bir ömür boyu kalabiliyor. Üst yapıları yani protezler ise problem çıktığı takdirde kolayca değiştirilebiliyor. Sonuç olarak, diş implantı uygulamaları uzun vadede hem sağlık hem de maddi açıdan avantaj sağlıyor. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, en iyi protezin bile doğal dişin yerini tutamadığıdır. O nedenle, kendi dişlerimizin değerini onları kaybetmeden bilelim, en ucuz tedaviyi yani dişlerimizi günde 2 kez fırçalamayı ihmal etmeyelim.” (Bakınız, İmplantlar Neden Pahalı)