İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Dişler 2 Yaşından İtibaren Fırçalanmalı

Çocuklarda Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Çelenk, 2 yaşından itibaren diş fırçalamaya başlanması gerektiğini belirtti.

Çocukların çok sevdiği renkli şekerlemeler kolalı içecekler, cips, şekerli sakız ve çikolata gibi gıdaların dişin düşmanı olduğu, diş çürüklerinin yanında genel sağlığı da etkilediği belirtildi.

Çelenk, süt dişinin bir sürme (çıkma), bir de düşme zamanı olduğunu belirterek, genelde halk arasında süt dişlerinin tedavi edilmesine gerek olmadığı, “nasılsa çürüyen süt dişi düşer, yerine yenisi gelir” gibi yanlış bir inanışın olduğunu söyledi. Tedavi edilebilir olan süt dişlerinin düşme vaktinden önce çekilmesinin sakıncalı olduğunu ifade eden Çelenk, şöyle dedi: (Bakınız, Bebeklerde Diş Çıkarma)

Bu dişler çocuğun beslenme fonksiyonunu, koruma ve ağız estetiğinin oluşmasını sağladığı gibi en önemli özelliği de yeni çıkacak daimi dişlere yer tutucu görevi görmesidir. Bu nedenle zamanından önce bu dişlerin çekilmesi sakıncalıdır. Süt dişlerinin çekilmesi yerine tedavi edilmesi diş sağlığı için koruyucu bir yöntemdir. 2 yaşından itibaren diş fırçalamaya başlanmalı. Süt dişleri için özel yapılmış diş macunları var. Bu macunlarda flor oranı oldukça düşük. Dişi korumada çok etken değildir. Ancak diş fırçalamada ve ağız hijyenini sağlamaya yardımcı olur. Her öğünden sonra fırçalama işleminin yapılması gerekir. Bu alışkanlığı kazandırmak için anne veya babanın fırçalamayı birlikte yapmaları gerekir. Çünkü çocuk aile bireylerini model alır.” (Bakınız, Çocuklarda Diş Fırçalama)

 

Şekerlemelere Dikkat!

Çelenk, çocukların çok sevdiği renkli şekerlemeler kolalı içecekler, cips, şekerli sakız ve çikolata gibi gıdaların diş düşmanı olduğunu, diş çürüklerinin yanında genel sağlığı da etkilediğini belirtti. Pedodonti bölümü olarak 0-16 yaş grubu çocukların ağız ve diş hastalıklarını tedavi ettiklerini söyleyen Çelenk, geçmişte günde sadece 1-2 hastayı muayene ettiklerini belirterek, ailelerin süt dişlerinin önemini kavradıkça bu sayının günde yaklaşık 80 hastaya kadar çıktığını kaydetti. (Bakınız, Diş Çürükleri)