İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Hamilelikte Dişlerinize İyi Bakın!

Hamilelikte artan enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat alımındaki yoğunluk ile diş çürükleri de fazlalaşıyor.

Prof. Dr. Hülya Köprülü, hamilelik döneminde düzenli diş kontrolü yapılması gerektiğini, ancak ilk üç aylık döneminin gergin geçebileceğini belirterek, tedavi için en uygun dönemin altıncı ay olduğunu kaydetti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Köprülü, “Hamilelik ağız bakımına dikkat edilmesi gereken özel bir dönemdir” dedi. Köprülü, hamilelikte artan enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat alımındaki yoğunluk ile diş çürüklerinin de fazlalaştığı söyledi. Halk arasında “her hamilelikte bir diş kaybedilir” inancının yaygın olduğunu belirten Köprülü, bunun doğru olmağını ifade ederek, “Çünkü çürük tekrarlanan asit atakları sonucu oluşur, tekrarlanan hamilelikle değil” dedi.

 

HORMONAL DEĞİŞİMLER

Hamilelik döneminde vücuttaki hormonal değişimlere bağlı olarak dişeti hastalığına yatkınlık olabileceğini anlatan Köprülü, “Ancak bilinmelidir ki, dişeti hastalığına neden olan asıl etken dişlerin yüzeyinden kaldırılmayan plaklardır. Hamilelik süresince etkin plak kontrolü ve dengeli diyet ile diş ve dişeti korunmuş olacaktır” diye konuştu. Bu dönemde düzenli diş kontrolü yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Köprülü, hamileliğin ilk üç aylık döneminin daha sinirli ve heyecanlı geçebileceğini belirterek, tedavi için en uygun dönemin ise altıncı ay olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Köprülü, hamilelik süresince beslenmenin doğmamış bebeğin diş gelişimini etkilediğini vurgulayarak, bebeğin dişlerinin hamileliğin 3. ve 6. ayında gelişmeye başladığını ifade ederek bu dönemlerde beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini, özellikle A, C ve D vitaminleri ile protein, kalsiyum ve fosfor alınmasına önem verilmesini istedi.

 

DOĞUMDAN SONRA

“Hamilelik ve sonrası ağız bakımına dikkat edilmesi gereken özel bir dönemdir” diyen Köprülü, anne sağlığının yanı sıra bebeğin sağlığı için de diş bakımının önemli olduğunu söyledi. Köprülü, sözlerini şöyle tamamladı: “Annenin ağız ve diş sağlığı, sürekli temas halinde olduğu bebeği için de önemlidir. Hatta bu açıdan bütün aile bireylerinin ağız ve diş sağlığı önemlidir. Bu nedenle günde iki kez florlu diş macunu ile dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak, dengeli beslenmek ve düzenli diş kontrolü yaptırmak gerekir.”