İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Fırça ve Macun, Çürüğü Azaltıyor

Diş Fırçalamak Çürüğü Azaltıyor

Konya’da çocuklar üzerinde yapılan araştırmada, diş fırçası ve macun kullanımının diş çürüklerini azalttığı tespit edildi.

KONYA - Konya’da 5-6-7 yaşlarındaki 2316 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, diş fırçası olan erkeklerin yüzde 35.7’sinde, olmayanların ise yüzde 49.4’ünde çürük, dolgu ya da eksik diş tespit edildi . Diş fırçasını 9-12 ay arasında yenileyen çocukların yüzde 70’inde çürük ve eksik diş görülürken, 6-9 ay arasında değiştiren çocuklarda ise bu oran yüzde 40.2 oldu.

Dişhekimi Dr. Muammer Gözlü, çocukların diş ve ağız sağlığı hakkında bilgi sahibi olabilmek için Konya’daki 13 ilköğretim okulunda 5-6-7 yaşlarındaki 1211’i erkek toplam 2316 öğrenci üzerinde araştırmayaptıklarını söyledi. Araştırma sonucunda diş fırçası olan erkeklerin yüzde 35.7’sinde, olmayanların ise yüzde 49.4’ünde çürük, dolgu ya da eksik diş tespit ettiklerini belirten Gözlü, kız öğrencilerde ise bu oranın yüzde 32.6’dan yüzde 44.7’e çıktığını anlattı.

Gözlü, diş fırçası kullanan çocukların ağız sağlığının da daha iyi olduğunu ifade ederek, diş fırçası bulunan kız çocukların yüzde 20’sinde, bulunmayanların ise yüzde 35’inde dişeti hastalığına rastlandığını bildirdi.

Öğrencilerin dişlerini günde kaç kez fırçaladıklarının çürüklerle ilişkisinin de araştırma kapsamında ele alındığını ifade eden Gözlü, şunları kaydetti: (Bakınız, Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi)

“Dişlerini günde 1 kez fırçalayan erkek çocukların yüzde 37.8’inde, 4 kez fırçalayanların ise yüzde 31’inde çürük, eksik ve dolgu diş görüldü. Kızlarda da durum çok farklı çıkmadı. Günde 1 kez fırçalayan kızlarda yüzde 35.2, 4 kez fırçalayanlarda ise yüzde 24 oranında diş sağlığının bozukluğu tespit edildi. Günde 1 kez diş fırçalayan çocuklarda 2, 3 ve 4 kez fırçalayanlara göre daha fazla diş eti hastalığı görüldü.” (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

Gözlü, diş fırçalarken macun kullanmanın da olumlu etki yaptığının belirlendiğini belirterek, “Diş macunu kullanan erkeklerin yüzde 35.5’inde, kullanmayanların ise yüzde 50’sinde çürük ve eksik diş görüldü. Kızlarda da bu oran yüzde 32.2 ile yüzde 45 arasında değişti. Diş fırçasını 9-12 ay arasında yenileyen çocukların yüzde 70’inde çürük ve eksik diş görülürken, 6-9 ay arasında değiştiren çocuklarda ise bu oran yüzde 40.2 oldu” dedi. (Bakınız, Çocukların Dişleri Neden Çürüyor?)

 

Anne ve Babalar Bilinçsiz

Bu araştırmayı daha da genişletmeyi ve 10 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Gözlü, “Araştırmada çok önemli bir gerçek ortaya çıkıyor. Çocukların önemli kısmının fırça ya da macunu bulunmuyor. Anne ya da babaların bu konudaki bilinçsizliği, sağlıksız bir neslin yetişmesine yol açıyor. Bu konuda ailelerin daha duyarlı olması için doktorlar aracılığıyla gerekli uyarıları yapıyoruz” diye konuştu. (Bakınız, Koruyucu Diş Hekimliği)