İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Sağlıklı Dişler İçin Emzik, En Geç 2 Yaşın Sonunda Bırakılmalı

Bebeklerde Biberon Çürüğü

Aşırı derece biberon ve emzik kullanımının diş çürükleri ve çene bozukluğuna yol açtığı belirtildi.

Trabzon Tabipler Odası Başkanı ve çocuk doktoru Ahmet Ömeroğlu, “emziği bebeğe vermeden önce şekere veya bala batırmak hatalı bir alışkanlıktır” dedi.

Dr. Ahmet Ömeroğlu, 1-2.5 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığından anne ve baba sorumlu olduğunu, ilk dişler çıktığı dönemde annenin ıslatılmış temiz bir gazlı bez ya da tülbendi işaret parmağına sararak günde bir kez bebeğinin dişlerini temizlemesi, her beslenmeden sonra ağız temizliğini sağlamak için bir miktar suyun mutlaka çocuğa verilmesi gerektiğini ifade etti. (Bakınız, Bebeklerde Ağız Bakımı)

Aşırı derecede biberon ve yalancı emzik kullanımının sağlıklı olmadığını belirten Ömeroğlu, şöyle konuştu: “Bu hareket diş çürükleri ve çene bozukluklarına yol açar. Bu çürükler biberon çürüğü olarak adlandırılır. Uzun süreli ve gece boyunca biberonla, tatlandırılmış süt verilmesi, şekere, bala ya da pekmeze batırılmış yalancı emzik kullanımı, tülbente sarılmış lokum emdirilmesi, biberonla besledikten sonra ağız temizliğinin yapılmaması ile bu hastalık oluşur.”

 

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ağız ve Diş Sağlığını Bozuyor

Bebeklik döneminde sıklıkla kullanılan emziğin en geç 2 yaşın sonunda çocuk tarafından bırakılması gerektiğini vurgulayan Ömeroğlu, uzun süreli emzik alışkanlığı sonucunda karşılaşılabilecek problemleri şöyle belirtti: “2 yaşından sonra devam eden emme alışkanlığı dişlerin yer değiştirmesine ve üst dişlerin öne, alt dişlerin arkaya çekilerek aralarında açıklıklar meydana gelmesine neden olur. Bu dönemde bıraktırılabilirse bu açıklıklar kapanır. Ancak 3.5 yaşından sonra meydana gelen açıklıklar kalıcı hale gelebilir. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocuklarda V tipi üst çene ve dolayısıyla ile yüz yapısında bozulma meydana gelebilir. 4 yaş civarına kadar emzik emmeye devam eden çocuklarda kulak ve burun hastalıkları daha sık gözlenir.”

 

Seçimde Önemli

Ömeroğlu, anne ve babaların emzik ve biberon seçiminde de dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bebekleri geceleri emziksiz uyutmak daha zor olur. Bebek emziksiz uykuya dalamıyorsa, damaklı emzik tercih etmelisiniz. Bebek uykuya daldıktan sonra ise onu uyandırmadan emziği ağzından almalısınız. Emziği bebeğe vermeden önce şekere veya bala batırmak hatalı bir alışkanlıktır.”

 

Öneriler

Ömeroğlu, bebeklerin emzik alışkanlığını bırakması için bir takım önlemlerin alınması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Öncelikle emzik emme süresi mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır. Emzik emmek istediğinde sevdiği bir sebze-meyve verilerek onunla oyalanması sağlanmalıdır. Bu tür şeyleri de yerken tek başına bırakılmamalı, emmesi önlenmelidir. Ayrıca emziği emmediği durumlarda mükafatlandırılarak teşvik edilmelidir. Anne ve babanın en çok dikkat etmesi gereken nokta, bebekleri gergin, sinirli ve huysuzken emziği onu susturmak için tek çare olarak görmemektir. Ağlayan bebeği susturmak için önce tatlılıkla yaklaşarak sakinleştirmeye çalışmak gerekir.”