İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş ve Diş Eti Sağlığı

Diş ve Diş Eti Sağlığı

Diş ve diş eti bakımı için uygulanması gereken 2 önemli yöntem olduğunu ifade eden uzmanlar, bunların ilkinin doğru ve dengeli beslenerek vücuda, özellikle kemiklere ve bunun uzantısı olan dişlere gereken kalsiyum, fosfor, A, C, D vitaminleri ile diğer vitamin ve mineraller vermek olduğunu kaydettiler.

Uzmanlar diş bakımının ikinci yöntemi ise şöyle anlatıyorlar:

Diş bakımının genelde üç dış hedefi olmalıdır. Bunlar, diş aralarında ne kadar gıda artığı varsa bunlardan kurtulmaya çalışmak, diş etlerini kuvvetlendirmek, parlak ve temiz bir görünüm kazandırmak. Diş arasındaki artıkların gitmesini sağlamak için her yemekten sonra sadece su ve macunsuz fırça ile diş araları iyice temizlenene kadar fırçalanmalıdır. Diş araları iyice temizlendikten sonra fırça doğal tuza batırılarak diş ve diş etlerinde gezdirilerek, hem dişlerin parlaklığı hem de diş etlerinin güçlenmesi sağlanır. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi) En doğru ve pratik diş bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli 2 husus:

1- Dişlerin yemeklerden sonra sadece fırça ve su ile iyice yıkanmalı.

2- Su ve fırçayla yıkanan dişler tuz ile fırçalanmalıdır.

Bu işlem, diş etlerini ovmaktır. Bu yöntem ve doğru beslenme yöntemi ufak yaşta uygulanırsa ilerde hiçbir bozukluğa yol açmaz, büyüklerde ise çürümeleri engeller". (Bakınız, Diş Çürükleri)

Uzmanlar, diş ve diş eti sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususları da şöyle sıralıyorlar: "Dişinizle kesinlikle fındık gibi sert cisimler kırmamalı,aşırı soğuk ve aşırı sıcak besinlerden kaçınmalısınız. Meyve ve sebzeler dişleri doğal olarak dışarıdan da besler, temiz tutar, diş taşları oluşmasını engeller. Ağızda güzel koku için karanfil, maydanoz, ada çayı, portakal kabuğu çiğineyiniz. Diş fırçalarken dikkat edilecek yöntem aşağı-yukarı, soldan-sağa gibi yöntemler değil sadece ve sadece diş aralarında artık kalmamasını sağlayacak biçimde diş aralarına fırçayı iyice sokarak yavaş yavaş fırçalamaktır". (Bakınız, Diş Fırçalama Eğitimi)