İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Türkiye Dişsizler Ülkesi Olma Yolunda!

Türkiye’deki ağız-diş sağlığı göstergelerinin 3. dünya ülkeleri düzeyinde olduğu bildirildi.

9 Ekim 2003 — Prof. Dr. Hülya Köprülü, diş kayıplarının erken yaşlarda başladığını belirterek, “6-15 yaş arası nüfusa zorunlu koruyucu diş hekimliği hizmeti verilmeli, halkın eğitimi ve bilinçlendirilmesi sürdürülmelidir” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Köprülü, ağız-diş sağlığı sorunlarının başında diş çürükleri ve dişeti iltihaplanmalarının yer aldığını belirterek, bu hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan diş kayıplarının Türkiye’de en sık görülen ağız-diş sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Türk toplumunda genellikle ileri yaşlarda takma diş kullanımının doğal olarak düşünüldüğünü ve bu durumun kaçınılmaz olarak görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Köprülü, diş kayıplarına neden olan diş çürümesi ve dişeti iltihaplanmalarının önlenebilir hastalıklar olduğunu belirterek, “Bilmemiz ve inanmamız gereken nokta dişlerimizin çoğunu yaşam boyu ağzımızda taşıyabileceğimizdir. Bunu da ancak çocuk yaşlarda edineceğimiz alışkanlıklarla sağlayabiliriz” dedi.

 

ÇARPICI RAKAMLAR

Türkiye’deki dişsizlik oranı rakamlarının çarpıcı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Köprülü, yapılan araştırmaların, Türkiye’deki ağız diş sağlığı göstergelerinin 3. dünya ülkeleri düzeyinde olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Prof. Dr. Köprülü, eğitim eksikliğinin, ekonomik sıkıntıların ve ulusal sağlık politikasının olmayışının bu tabloyu ortaya koyduğunu kaydetti.
 Türkiye’de 45-54 yaş arası nüfusun yüzde 15’inin, 55-64 yaş arası nüfusunun yüzde 50’sinin, 66 yaş ve üzeri nüfusun ise yüzde 70’inin işsiz olduğunu, hareketli protez kullanmanın ise ortalama 25 yaşında başladığını söyleyen Prof. Dr. Köprülü, diş kayıplarının erken yaşlarda başladığını belirterek, şunları kaydetti:

 

DİŞ FIRÇALAMA YAYGIN DEĞİL

“Diş ve dişeti hastalıkları önlenebilir hastalıklardır. Doğru davranışların küçük yaşlarda kazandırılması ile bunlar önlenebilir. Ne yazık ki toplumumuzda diş ve dişeti hastalıklarını önleyici bir davranış olan diş fırçalama yaygın değildir. Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki ülkemizde nüfusun yüzde 40’ı ara sıra, yüzde 25’i günde 2 defa, yüzde 35’i de çok özel durumlarda dişlerini fırçalamaktadır.”

Gelişmiş ülkelere göre diş hekimine yıllık başvuru sayısının Türkiye’de az olduğunu belirten Prof. Dr. Köprülü, “Kişi başına düşen diş fırçası tüketimi İngiltere’de 2.4, İsveç’te 2.5, ülkemizde ise 4 kişiye bir fırça düşmektedir. İngiltere’de yılda kişi başına 480 gram diş macunu tüketilirken, bu rakam İtalya’da 270 gram, İspanya’da 155 gram, Türkiye’de ise 85 gramdır” dedi.

Prof. Dr. Köprülü, diş ve dişeti hastalıklarının önlenebilmesi, Türkiye’nin ağız diş sağlığı göstergelerinin 3. dünya ülkeleri düzeyinden yükseltilebilmesi için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Hazırlanacak sağlık politikalarında koruyucu hekimlik anlayışı ön planda tutulmalıdır. 6-15 yaş arası nüfusa zorunlu koruyucu diş hekimliği hizmeti verilmeli, halkın eğitimi ve bilinçlendirilmesi sürdürülmelidir.”